Trátak: soustředíme se na světlo

TRÁTÁK: SOUSTŘEDÍME SE NA SVĚTLO

Tráták: soustředíme se na plamen svíčky a na vlastní světlo

Tráták je očistné cvičení u plamene svíčky
Tráták je očistné cvičení u plamene svíčky

Tráták patří mezi očistná cvičení jógy, tzv. krie a zároveň meditativní praktiky, určené pro pokročilé.   Hledíme na hlavní světelný bod svíčky.  Provádění pročišťuje oči, posiluje oční svaly a zlepšuje zrak (krátko i dalekozrakost) a paměť. Pomáhá ke koncentraci a ovládání proudu myšlenek. Posiluje i intuici, představu a sílu vůle.

 Cvičení uvolní tělo i mysl: navodí hlubokou relaxaci. Během nácviku dochází k očistě očí a vyplavování nečistot (slzy), cvičíme bez brýlí.

Tráták
Tráták: hledíme do plamene svíčky

Tráták – Provedení (návod ke cvičení)

Posaďte se před svíčku do meditační pozice a zavřete oči. Zklidňujeme se a  nechte odejít myšlenky.

Svíčka svítí v úrovni našich očí nebo o něco níže, a vzdálená je od nás na délku paže.  Plamen má být nehybný, nerušený větrem nebo průvanem. Otevřete oči a bez mrkání hleďte do plamene po dobu asi minuty. Vlastní plamen má tři části: spodní s knotem je červená, prostřední jasně bílá, špička plamene kouřová. Soustřeďte se na střední – nejjasnější část plamene. Během provádění slzíme, tomu se nebráníme a necháme slzy stékat.

Negativ i pozitiv

Znovu zavřete oči. Odpočíváte a vidět plamen svíčky i za svými víčky, nebo vidíte negativ, nebo vůbec nic. To vše je správně. Plamen, který se nám objevil za zavřenýma očima, se může  rozšiřovat, rozmazávat, zpravidla se nakonec usadí v místě mezi obočím. Je to místo tzv. třetího oka, které jogíni nazývají čakrou adžňa.

Proces opakujte 3x. Celé cvičení může trvat maximálně 10 minut. Euforické stavy mysli se nyní mohou dostavit pod vlivem hormonu melatoninu, který je nyní vylučován drážděním části mozku, zv. epifýzou (šišinka).

Nálada stoupá

Toto očistné cvičení praktikujeme pomalu, postupně a pravidelně po určitou dobu: zpočátku se dívejte do plamene 10–15 sekund. Pokud oči začnou slzet, zavřete je. Výdrž se postupně prodlužuje tak, že do plamene upřeně bez mrkání dlouho, ale nikdy ne déle, než jednu minutu. Pak odpočíváme se zavřenýma očima a soustředíme se na obraz plamene pod víčky.  Sledujte také svoje uvolněné myšlenky, příběhy, emoce, nezúčastňujte se jich, jen je pozorujte.  Mohou se vám  vynořovat staré, již zapomenuté zážitky. Vše, co s nimi děláme, je, že je pozorujeme. Pomalu si uvědomujeme  obsah našeho podvědomí.  Také nastává zbystření smyslů, zlepšení nálady.

  • Tráták jako očistná technika
    Tráták: soustředíme se na očistnou techniku

 Medicína:

Hormon  melatonin  je vylučován epifýzou, je to důležitý antioxidant, kladně ovlivňuje cirkadiánní (biologické denní)rytmy.  Navozuje stavy euforického zklidnění a tlumí nervové podráždění.

Pomáhá v boji proti nejrůznějším onemocněním, proti stárnutí a dříve byl označován za „elixír mládí“  podporuje imunitu, aktivuje T-lymfocyty. Melatonin navozuje stavy euforického zklidnění  a tlumí nervové podráždění. S věkem jeho sekrece klesá. Krátce po pubertě začíná degenerace hypofýzy a tím i vylučování melatoninu. Proto je vhodné produkci melatoninu podporovat vlastními silami.

Jóga:

Tráták soustředí síly v místě mezi obočím, v místě tzv. třetího oka. Zde se nám většinou usadí obraz svíčky za zavřenýma očima. 

Posiluje  aktivuje a budí 6. čakru,  tzv adžňu (třetí oko Šivovo, místo vědění, intuice). Navozuje mimořádný stav mysli, aktivuje vnitřní schopnosti.  Tento bod se také označuje jako bhrumadhja (ležící mezi obočím). Anatomicky se promítá v průniku mezi míchou a mozkem uprostřed lebky, kde se kříží kladná a záporná polarita dvou nejdůležitějších nervově-energetických proudů ida a pingala nádí.

 

 

 

tráták ve Večernici
Cvičenky Večernice praktikují tráták většinou před Vánocemi.

A tráták ve Večernici před kovidem? Stejný, jako jindy.

Tráták: Pohled do plamene svíčky

Tráták: očistná technika pro oči

Zapsala Pavla Hobstová

Trátak: soustředíme se na světlo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..