Mindfulness pro babičky

Večernice tady a teď

Jóga pro babičky a pro fotbalisty a pro slečny babičky běží v Brně už pátým rokem.  Máme výročí. Slavíme jej v pěkném zrcadlovém sálku brněnské YMCA. Každý čtvrtek v 9.30 a v 11.45. za přátelskou cenu, dostupné pro všechny ženy každého věku z Brna. Ještě pár míst volných, přijďte. 

Pamatovat budeme brzy i na přespolní, spustíme totiž na webu videa s návodem na cvičení pro babičky, slečny babičky a udřené úřednice. Video sponzoruje firma Siemens.

 Ty ženy, které momentálně nejsou aktivní, uvidí, že rozcvičit se může opravdu úplně každý, pokud na to jdeme jednoduše. To je na józe parádní. Dítě i stoletá babička, může provádět pozice za uplatnění principů, kterým dnes věda říká „mindfulness“.

 

Staří jogíni by se tomuto termínu asi divili, přestože mindfulness praktikovali téměř při každé činnosti. V principu jde pouze o to, že se soustředíte na ten pohyb, který právě provádíte, nemyslíte na nic jiného. Pohyb za plného vědomí. I kdyby šlo jen o drobný pohyb prstů.

Mindfulness: myslím na sebe

 

Tím soustředěním se zvyšují účinky cvičení, proto je tak důležité. Ukládáme si celý proces provedení pozice, každý milimetr posunu, do podvědomí. U nás v hodinách říkáme také „do buněčné paměti“, a je to totéž.

Pohyb a pocity při něm si pamatuje nejen hlava, ale každá buňka našeho těla. To je hlavní princip toho, že můžeme naše nevhodné pohybové návyky, jako třeba držení těla, přecvičit. Plné vědomí mnohokrát násobí intenzitu účinku. Není třeba provádět nic složitého, začíná se velmi jednoduchými ásánami, kterým říkáme „sarva hita“ (sánskrt), vhodné pro všechny. Při tom nastává tzv. „meditace cvičením“: během provádění zažitých ásán se cvičenec ocitá tak trochu „v tranzu“, správně říkáme, že je ve stavu změněného vědomí. A ejhle, všechny úkony provádí lépe, dokonale, protože navazuje na to, co už mnohokrát dělal a co si jeho podvědomí pamatuje. Jeho konečná fáze je stále dokonalejší, dostáváme se do ní lehčeji, bolesti mizí. K tomu nemusí být cvičenec na vrcholu svých sil, možnost má úplně každý.

 

Vědomě a podvědomě

 

Během praktikování mindfulness za pečlivého soustředění nastává ještě další žádoucí efekt. Prožíváme a uvědomujeme si chvíli přítomného okamžiku: tady a teď. Nic jiného není, jen tady a teď. Všimli jste si, že v posledních pár letech tuto techniku prosazují slovutní světoví terapeuti?  Lékaři?

Tato moderní a zároveň konzervativní terapie je tu po tisíciletí. Myslíme jen ta to, co právě děláme, ostatní myšlenky odevzdáváme do prostoru a nahrazujeme prázdnotou. Techniku používají i výzkumníci z řad neurologů, psychologů, psychiatrů a rehabilitačních terapeutů. Základem je obyčejná jóga, kterou si můžete zacvičit kdekoliv, pokud máte klid a alespoň čtvereční metr prostoru. Stačí jen vědět jak. Vědomé provádění úkonů je  prvopočátek onoho jógínského duchovna, soustředění se na sebe, na to, co právě dělám, na tady a teď.

Tady a teď

 

Myslíme jen ta to, co právě děláme, ostatní myšlenky odevzdáváme do prostoru a nahrazujeme prázdnotou. Tyto „moderní“ terapie používají i výzkumníci z řad neurologů, psychologů, psychiatrů a rehabilitačních terapeutů. Základem je obyčejná jóga, kterou si můžete zacvičit kdekoliv, pokud máte klid a alespoň čtvereční metr prostoru. Stačí jen vědět jak. Vědomé provádění úkonů je  prvopočátek onoho jógínského duchovna, soustředění se na sebe, na to, co právě dělám, na tady a teď.

 

Pavla Hobstová

 

 

Mindfulness pro babičky
Tagged on:     

4 thoughts on “Mindfulness pro babičky

 • 1.12.2017 at 20.21
  Permalink

  Jsou ještě volná mista a na kdy?

 • 4.12.2017 at 17.42
  Permalink

  Můžu přijít ve čtvrtek v 11.45 ?Musím mít sebou ? Děkuji.Jachimovičova

 • 5.12.2017 at 19.00
  Permalink

  nedopsalo mě to karimatku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..