Rüdiger Dahlke: Seberte starým mužům moc

Německý lékař a spisovatel Rüdiger Dahlke, populární propagátor zdravého životního stylu, se letos v květnu objevil v Česku. Tento lékař se proslavil knihami (Nemoc jako cesta,Jak správně jíst, Princip stínu…) o psychických příčinách nemocí, a tvrdí, že nemoc je  informace, kterou nás naše tělo dává o naší rovnováze.   Podobně jako český lékař Jan Hnízdil, i doktor Rüdiger Dahlke považuje za nemocnou celou naši společnost. Nejdůležitější příčinou nerovnováhy společnosti  je podle Dahlkeho to, že jsme vložili veškerou moc do rukou starých mužů.
Text z videa, na stránkách blogu novebohatstvi.cz

 

Otázka:

Co říkáte tomu, že jsme uvěřili, že staří muži nás mohou řídit. Prezidenti, ministři, celý parlament EU má vysoký průměrný věk?

Rüdiger Dahlke: G.B. Shaw řekl, že bychom neměli následovat starých lidí, protože oni nevěří v budoucnost. A my jsme udělali ještě hloupější krok, vložili jsme se do rukou starých mužů. Nemohou vidět dalekou budoucnost, žádnou nemají. Ale my nemáme tolik času, abychom nechali ty staré chlapy dělat stále ty samé chyby.  Stále je dohání jejich vlastní špatná minulost a nedokážou se s ní vyrovnat. Jak se může např. církev pod vedením starých chlapů obnovit? Změnit a dostat na nohy a při tom zůstávat ve stejné pozici.

Uvěřili jsme jim, že nás někam dovedou. Měli by si hrát s vnoučaty, aby se dostali k dítěti ve svém nitru, ale muži to nedělají. Bojí se, aby nevypadali dětinsky, takže se strachu se pak hrátkám s vnoučaty vyhýbají.

Otázka:

Měli by se chopit moci mladí?

Rüdiger Dahlke:  Ne, nejde o téma mladí a stáří. Jde o ženský pól, ženský princip. Přístup. Ženské řešení. Protože celé roky jsou na programu mužská řešení a vidíme, že jsou špatná. Musíme zkusit řešení s ženským pólem a ženským aspektem, pohledem na věc. Žena by měla poskytnout dlouhodobou perspektivu: nebojovat s mužskou pozicí, ale vytvořit nový, ženský svět s patřičnou odpovědností.

Rüdiger Dahlke: Nemá smysl, aby se ujímaly slova ženy, které mají mužské vlastnosti a které jednají jako muži. Margaret Thatcherová  nebo Indira Gandhiová byly úžasné ženy, ale podporovaly mužský přístup a mužská řešení, bylo v nich více mužského. Ale teď potřebujeme používat ženský princip a ženská řešení.

4

Otázka:

Lidé ale nevěří ženským principům, považují je jen za symbol sexu.

Rüdiger Dahlke: My jen víme, že staří muži jsou neschopní. Jsme v krizi, do které nás dovedli staří muži. A taky víme, že oni nás z toho dostat nedokážou. Čeho jsou schopné ženy, to ještě nevíme. Musíme to zkusit.

Ženský pól přijde brzy ke slovu, jednoduše ženy budou nositelkami změny. Budou opravdu schopné se dívat daleko do budoucnosti. Staří muži budou zbaveni moci, a pak budeme mít šanci přijít na nějaké trvale udržitelné řešení.

Otázka:

Jak bude vypadat žena budoucnosti?

Rüdiger Dahlke: Bude se spoléhat na své smysly, svou intuici, svůj šestý smysl. Bude pracovat se svým mateřským citem a se vztahem k Zemi. Ženy se musí zbavit toho absurdního ideálu krásy, který stvořili modní návrháři:  Musí se zbavit stavu, kdy ženy samy sebe nemají rády, pokud tomu vytyčenému ideálu mu neodpovídají. Musejí se naučit  mít rády samy sebe takové jaké jsou, pak je takové je budou mít rádi i muži.

 

Přepis Pavla Hobstová, foto archiv Rüdiger Dahlke

celý rozhovor si můžete poslechnout zde:

http://cestypsychosomatiky.cz/rudiger-dahlke-ve-videu/

Rüdiger Dahlke: Seberte starým mužům moc
Tagged on:

9 thoughts on “Rüdiger Dahlke: Seberte starým mužům moc

 • 15.10.2013 at 17.38
  Permalink

  Skvělý Dahlke a jeho pokrokové názory! Ale vzhledem k tomu, že se dospělost a názorová zralost nedá ani přikázat, ani nějakým sérem naočkovat, tak nevím, kolik lidí mu dnes u nás rozumí…

 • 19.10.2013 at 8.25
  Permalink

  Skvělý pohled na současnou situaci. Domnívám se, že bychom řešení neměli polarizovat tak, že potlačíme mužskou energií a budeme preferovat jen ženskou energií. V každém z nás je obojí, máme dvě mozkové hemisféry. Přirozená je integrace hemisfér a energií (mužská – ženská). Toto přináší synergií a kvantové skoky.

 • 19.10.2013 at 12.34
  Permalink

  Právě proto, že je v nás obojí energie, je nepřirozené, že vládnou pouze muži. Navíc staří. O potlačení mužské energie se momentálně vůbec nedá mluvit.
  Pavla H.

 • 20.10.2013 at 21.24
  Permalink

  Ano pan Dahlke má pravdu, že je nutné staré egoistické muže zbavit moci. Jenže se nám to jaksi několik tisíciletí moc nedaří… Po Zemi chodí i pár starých velmi moudrých mužů ale ti se do vlády nikdy nepohrnou, protože vědí že světská sláva polní tráva … jednoho takového znám osobně již 30 let a protože jdu v jeho stopách dovolil bych si opravit výrok pana Dahlkeho na “ Vyměňme staré egoistické muže za moudré“. A pak možná opět vyjde slunce nad Atlantidou … Krásný den všem 😉

 • 22.10.2013 at 19.28
  Permalink

  Domnívám se, že ženy vládnou světu odjakživa a stále: dávají život (a někdy i berou); mužům, kteří jsou – přiznejme si to – většinou na ženách citově závislí, někdy poskytují to, co od mužů většinou získat nemůžou: inspiraci, porozumění, estetické a libidozní prožitky… Ženy se většinou zabývají těmi skutečně důležitými věcmi, na rozdíl od mužů, kteří většinou řeší věci podružné a bezvýznamné. Podle mne ženy mají moc, ale jinak, než si my muži moc obvykle představujeme: nepřímo, decentralizovaně, ale zato velmi účinně. Otázka je, zda si to uvědomují a nakolik jsou se stavem věcí ztotožněné. Ti starci sami nic nezmůžou…

 • 31.12.2013 at 9.55
  Permalink

  Hlavně nebojovat. Tajemství (The secret), film. Je to o nás jednotlivcích, jak se stavíme ke každodennosti.

 • 2.1.2014 at 13.58
  Permalink

  viz dnes již mnohaletou osvětovou činnost Vlastimila Marka v oblasti přirozených porodů a jeho heslo: změňme způsob, jakým děti přicházejí na svět.. a změníme svět.

 • 9.10.2014 at 8.28
  Permalink

  Zbavit moc staré muže. Jenže jak to udělat, když hlavním motorem jejich konání je ego? Budou se bránit, budou soupeřit o místo na slunci (hlavní téma ega), i za cenu že všechno kolem sebe zničí, i nás. Ego nepřipouští myšlenku, že by z vlády žen měli prospěch i oni sami.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..