Zelení jdou půl na půl

zeleni1Jediná osvědčená metoda, jak dostat ženy do vysoké politiky jsou kvóty. Jediná česká strana, která tento postup v Česku používá, jsou Zelení. „Bez kvót se ženy do politiky nezařadily nikde na světě,“ informuje socioložka Veronika Šprincová z Fórum 50%, neziskové společnosti, která tento týden uspořádala veřejnou v Brně besedu na téma Ženy v politice.

Šprincová vychází z praxe: Zelení totiž zavedli kvóty pro 50% zastoupení žen na kandidátce už roku 2010. Od té doby účast zelených političek funguje: o křesla do parlamentu se uchází 50% žen, které jsou navíc zkušenými političkami s velmi pozitivními zásluhami.

Husarská jednička

Z veřejnoprávních médiích se vůbec nedozvíte, že volební jedničkou Zelených pro zeleníJihomoravský kraj je Jitka Seitlová, osobnost pro všechny voliče velmi atraktivní. Ta se proslavila před deseti lety husarským kouskem: v roli zástupkyně ombudsmana na vlastní pěst svolala tiskovku a novinářům odhalila místa, kam Grégrova vláda chtěla uložit vyhořelé jaderné palivo. Do té doby o věci nikdo neměl ani tušení. Ostatně o možných úložištích nevíme nic ani teď. Ale vraťme se k „ženskému tématu“, které pouze Zelení pochopili. Jiné strany do parlamentu ženy posílají ojediněle.

Zmíněná beseda se odvíjela na téma postoje Čechů k rodinné politice. „Tu totiž naši politikové považují za tak nedůležitou, že například Zákon o rodině se odhlasoval, ale téma se moc neprobíralo. Muži mu odmítli věnovat čas,“ popsala Jitka Seitlová své zkušenosti ze senátorské doby.

Kvóty pro ženy

„Pokud by Češi chtěli své postoje změnit, měli by si připustit, že muži příznivější podmínky pro rodinu zaručeně neprosadí. To dokáže prosadit jen ta strana, která deleguje ženy. Ať si to voliči uvědomí,“ říká Šprincová. Dokládá to na zkušenostech členů politických stran v zahraničních zemích. Nejlepší výsledky podle ní vykazují severské země Evropy, které se kvótami dlouho řídí. Podle severských zkušeností politika funguje tak, že dokud není v parlamentu alespoň 30% žen, ze solidarity se prosazují mužská témata.

Kvóty pro starce

Vzhledem k tomu, že kvóty se ve světě tak dobře osvědčily, bude to jeden z účinných prostředku, jak měnit společnost. Nejde tu jen o vzorový příklad, který předvedli Zelení. Až nepochopitelně důvěřivě vkládáme moc do rukou starých mužů.  Vzhledem k tomu, že jsou dětinští a také velmi nemocní, je adekvátní, když si hrají s vnoučaty. Tito muži nedohlédnou ani pár let dopředu, spíš jen pár měsíců. Dalekou budoucnost si vůbec nedokáží představit. Je absurdní, že je dobrovolně pověřujeme, aby rozhodovali o věcech, kterých se vůbec nedožijí. Necháme je tvořit zákony, které tu budou platit až teprve po jejich smrti. Proč by jim mělo záležet na tom, aby tyto zákony byly dobré, nebo jaderné úložiště bezpečné?

Pavla Hobstová, foto Martin Ander

Zelení jdou půl na půl
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..