Koordinátor: Zeptejte se jedné paní
Proč hledání koordinátora péče nemá úspěch, ale ani neúspěch (II.)
Zatímco mezi pečujícími probíhají na téma „koordinátor podpory ano či ne“ docela zanícené diskuze, komunikace mezi aktivisty poslanci uvázla na mrtvém bodě už dávno. Funkci do úřadů neprosazuje vůbec nikdo.
Přitom se v odborných kruzích o zřízení koordinátora mluvilo již téměř 10 let, ale věc se nikam neposunula. Přesto se odborníci shodnou na tom, že koordinátor by byl pro pro pečující i pro nemocné přínosem, a že by státu ušetřil peníze.
Uskutečnit vizi si v ČR přeje také několik občanských spolků. Aktivisti jsou přesvědčeni, že „oslovili všechny poslance“ a koordinátor bude. Příčina je v tom, že spolky s poslanci věc neprobírají, nediskutují o funkci, ale pouze možnost probírají mezi sebou.
Nic nebude
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR slovy tiskového mluvčího Petra Sulka sděluje, že ministerstvo o zřízení funkce „koordinátora“ neuvažuje, „neboť tato problematika je dle regionálních možností řešena agendou sociální práce, a to podle zákona o sociálních službách“. Jinými slovy, že stačí to, co je. (Otázku Večernice položila ministerstvu v březnu. pozn. red.)
Spolky jsou na omylu
Aktivisti si myslí opak a tvrdí, že oslovili mnohé ministry, včetně Andreje Babiše. Jsou zklamaní, že nikdo z nich nereaguje. Na otázku novinářky, jaký má ve věci postoj, by mohl odpovědět alespoň poslanec Jaroslav Zavadil (ČSSD), který má sociální věci ve svých kompetencích a lidé jej o pomoc žádali písemně. Ale i ostatní poslanci reagují na dotazy médií Pečuj doma a Večernice50.cz vágně.
Poslanec je bez závazku
Tak například poslanec Petr Gazdík, který 4. června 2014 zaštítil svým jménem v prostorách Poslanecké sněmovny PČR odborný workshop o koordinátorech, bez okolků přiznává, že jeho jméno zde fungovalo jen formálně. Poslanec Gazdík novinářům doporučuje „oslovit paní Němcovou z Brna, která o problematice ví mnohem více, než on sám“. (Dotaz Večernice položila poslanci v březnu. pozn. red.)
Dobrý seminář, žádný výsledek
Výše zmíněný odborný seminář v parlamentu byl velmi zajímavý a diskuze vynesly na světlo mnohá fakta, která zajímala jak odborníky, tak úředníky. To ale ještě neznamená žádný posun v české legislativě. Žádný úředník se po absolvování semináře nemůže zvednout a jít změnit zákon. Proč?
Pátrání mezi poslanci ale nakonec ukazuje, že chyba se dá najít na obou stranách: Ve sněmovně je totiž zažitou praxí, že lidé osloví se svými požadavky konkrétní poslance osobně. To znamená, že poslat jim materiály ze semináře je velmi málo a neznamená to vůbec žádný závazek pro nikoho. Naši zástupci totiž dostanou do svých schránek denně mnoho zásilek, které považují za formální dokumenty.
Konkrétní kroky
Aktivisti, kteří si přejí zřízení funkce, se na svých setkáních jen vzájemně ujišťují, že by to bylo dobré, ale konkrétní kroky nejsou, takže informace se nedostává dál. Proto je proces zřizování funkce koordinátora stále na nule. Bude tak i nadále, alespoň do té doby, než některé z občanských sdružení osloví poslance dostatečně věcně, konkrétně a důrazně a společně s nimi domluví postup.
Rozhovor s poslankyní Janou Hnykovou o parlamentním lobování na dané téma přineseme v příštím článku
Psáno pro Pečuj doma
Pavla Hobstová