Jana Hnyková: Diskuse nesmí chybět

Jana Hnyková: Diskuse nesmí chybět

Proč hledání koordinátora péče nemá úspěch, ale ani neúspěch (III.)

 

S poslankyní Janou Hnykovou  o parlamentním lobování za dobré věci

Protože mezi pečujícími v této věci není jasno, shrneme fakta z minulých článků:

Podle názoru některých lidí, kteří pečují o nemocné či seniory by bude zřízena funkci koordinátora, který by poradil a pomohl pečujícím v místě bydliště. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR však tuto funkci zřizovat nebude a v dohledné době se k tomu nechystá. Večernici to sdělil tiskový ministerstva Petr Sulka.

 

Rozhovor

 

jana hnyková

Jak by tedy aktivisti měli správně postupovat, pokud chtějí funkci koordinátora na místních úřadech zavést, na to jsme se zeptali poslankyně parlamentu Jany Hnykové(Úsvit).

 

 

 

Jana Hnyková se jako jediná poslankyně účastnila osobně  odborného workshopu o koordinátorech v loňském červnu. 

 

Co pro vás seminář znamenal?

Moje účast na semináři byla čistě náhodná, přijala jsem pozvání mého kamaráda  Martina Tomáška, který zde vystupoval. Zde jsem se vlastně s tématem poprvé seznámila. A protože jsem byla mezi účastníky jediná poslankyně, vyzvali mne k debatě.

Nedělá mi potíže se vyjádřit, ale neměla jsem dost informací. Požádala jsem tedy organizátory, aby mi poslali materiály a ozvali se mi, abychom si domluvili schůzku a problematiku řádně prodiskutovali. Tímto jsem nabídla občanskému sdružení pomoc, sociální témata totiž patří v poslanecké sněmovně do mé kompetence. Taková je běžná praxe, tak postupují všechny organizace, které něco požadují.

 

Jak to dopadlo?

Aktivisti mi materiály poslali, ale to bylo vše. Pak se komunikace zastavila.

 

Možná doufali, že začnete sama.

 

Tak to ale nechodí. Práce je v poslanecké sněmovně opravdu dost. Když se představitelé skupiny Rytmus neozvali, měla jsem za to, že téma teprve řeší, nebo jednají s jiným poslancem, poslankyní.

Již několikrát jsem se totiž setkala s tím, že lidé něco chtějí, ale nakonec osloví někoho jiného: řeknou, že jsem opoziční poslankyně, tudíž věc neprosadím, a hledají raději někoho z koalice.

Pokud mi někdo pouze pošle materiál, neznamená to, že mne žádá o pomoc. Proto nemohu jednat. Je potřeba si věci nejprve vyříkat.

 

Bylo by tedy na místě, kdyby s vámi Rytmus jednal více osobně?

 

Ano, samozřejmě. Chápu požadavky zdravotně postižených, ale musíte si uvědomit, že v této oblasti existuje spousta organizací, které bojují za různé věci. Všechny usilují o prospěch postižených lidí, ale je nutné cíle trochu koordinovat.

 

Byla byste ochotna se tohoto úkolu ujmout právě vy?

 

Nejprve bych téma ráda probrala s panem předsedou NRZP ČR Václavem Krásou. A pak by bylo nutné, aby se zástupci o.s.  Rytmus a další se mnou spojili.

Takových setkání se koná v parlamentu opravdu hodně. Není v lidských silách být na všech, a už vůbec ne je všechny prosazovat.  Nemám problém se zabývat právě tímto tématem, ale prosím – až po řádné diskusi nad věcí.

Jana Hnyková (52), Liberec, Praha, členka poslanecké sněmovny za Hnutí úsvit demokracie (opozice)

 

Ptala se Pavla Hobstová pro měsíčník Pečuj doma.

 

 

Jana Hnyková: Diskuse nesmí chybět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..