Aktivní stárnutí v Brně plánujeme

Aktivní stárnutí v Brně plánujeme

Aktivní stárnutí v Brně plánujeme. Na schůzce ve Vaňkovce senioři popsali aktivity pro starší osoby. Schůzku uspořádaly úřednice z odboru zdraví  brněnského magistrátu. Hledaly způsob, jak seniorským aktivitám vytvoří v Brně podmínky.

 

Aktivní stárnutí se dá naplánovat
Aktivní stárnutí se dá naplánovat.

Aktivní stárnutí aneb co děláte nejradši

Aktivní stárnutí v Brně  naplánujeme. Tento plán byl hlavním tématem workshopu v kavárně Café Práh v brněnské Vaňkovce v listopadu 2022. Přítomní hledali způsob,  jak aktivity pro starší osoby co nejlépe zrealizovat a rozšířit.   Schůzku  uspořádaly úřednice z odboru zdraví  brněnského magistrátu. Šlo to báječně, protože kromě odborníků sem přišli opravdoví senioři. Ti řekli, co všechno rádi dělají, a co jim to dává do života. Vzniklo pracovní povídání o brněnských dobrých příkladech. 

„Tento unikátní projekt vznikl za podpory Visegrádského fondu a jeho cílem je vyjádřit názory zástupců seniorů a odborné veřejnosti k tématu aktivního stárnutí seniorů ve městě Brně. Závěry představíme  mezinárodně v rámci Evropské sítě Zdravých měst,“ řekla organizátorka Ladislava Fiedlerová. Besedu vedla metodou World Café, která se zakládá na práci ve skupinách více lidí diskutujících u stolů na dané téma.  Postřehy, nápady a závěry, které zde zazněly, odbor zdraví sestavil do souhrnné zprávy, která poslouží jako podklad k vytvoření brožury. Ta vyjde na jaře 2023 v Brně pro místní aktivity seniorů, a také v partnerských městech Evropy.

Příklady táhnou

A co tedy brněnští senioři rádi dělají? Nejen že hlídají vnoučata, což bylo v dřívějších dobách jejich hlavní a jedinou náplní, ale dnes je to jinak.  Žijí hlavně svými zájmy. Provozují sporty jako za mlada, také kulturu, vzdělávají se, cestují,  setkávají se, mají své koníčky.  Cvičí jógu, plavou, chodí, jezdí na kole, čtou. Zahradničí, chodí spolu na výlety,  pořádají společné dovolené, tráví čas společně  na chalupách. Nositelem těchto příkladů jsou nejen jedinci, ale i subjekty či organizace, které ve městě seniory sdružují a umožňují jim aktivity lépe realizovat. Tím mohou se světem držet krok. Jaké budou seniorské potřeby v nadcházejícím roce, o tom mluvíme už teď.

Aktivní stárnutí 2023: Dobrý plán.
Chvalte Večernici. Mluví už teď.

 

Večernice průkopnice

Sociologové si všímají, jak evropští senioři mění způsob života a Češi již v tomto směru již dávno nejsou Popelkou. Večernice je v aktivním stárnutí průkopnicí, členky se neomezují jen na cvičení. Žijí společensky v průběhu celého roku, a to i v čase, kdy neprobíhá cvičení.  Ocitla na předním místě v tabulce aktivních seniorských struktur v Brně. Pochvala nás moc potěšila.   http://vecernice50.cz/babicka-od-belidla/

Pavla Hobstová

 

 

Aktivní stárnutí v Brně plánujeme
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..