Úpal a úžeh nepodceňujte!

Úpal a úžeh nepodceňujte!

Úpal a úžeh jsou za dveřmi.  Právě jedeme na horké vlně, která k nám přichází od Španělska. Držte si klobouky, bude fofr! Přijít k těmto nemocem můžeme v těchto dne snadno a dokonce i doma.

 

 

Rozdíl mezi úpalem a úžehem

Od školních let se nám všem tyto nemoci pletou, ale nebezpečné jsou obě stejně, hlavu si nad rozdělením nelamte, snažte se mu vyhnout. Dochází k selhání termoregulace následkem přehřátí těla. Pak selže krevní oběh a výsledky známe: srdeční selhání, mozková mrtvice bývají nejčastější komplikací.

 ale udělejme si jasno:

Úpal  – lat. siriasis – přehřátí  

K úpalu nutně nepotřebujeme slunce, stačí horko. Dusno, mraky, zataženo, nebo nevětraná místnost, horko v dopravním prostředku, dlouhá cesta, špatná klimatizace v autě. Nedostatek tekutin je dřív, než jej dokážeme rozeznat. Vysoká vlhkost vzduchu. Přestáváme se potit a nastává přehřátí organismu.

Příznaky úpalu 

Nevolnost, zvracení, bolest hlavy jsou typické projevy úpalu. Pak se dostaví zrychlený tep i dech a nakonec poruchy srdečního rytmu. Bušení srdce. Horečka brzy vyhoupne na 39 až 40 stupňů. Mdloby. Stav mohou zhoršit také léky, které běžně berete:  léky zužující cévy, léky ke kontrole krevního tlaku, diuretika, dokonce i antidepresiva. Také alkohol, pozor na pivo, které je mnohdy diskutabilní.

První pomoc při úpalu

Rychle se snažíme ochladit tělo: chladná sprcha je ideální, ale ne vždy dosažitelná. Chladné nápoje bez cukru, stinné místo. Chladné obklady na ruce i nohy, položíme pacienta na záda a nohy držíme nahoře. Tím se zmenší krevní oběh a snadněji se prokrví hlava a důležité orgány. Dýchací cvičení je super.

Jóga v karanténě: dýchací cvičení – pránájáma

Úžeh – lat. insolatio – spálení sluncem 

Příznaky

Jsou úplně stejné, jako při úpalu, ale dostaví se později, až několik hodin po pobytu na slunci, dokonce i v noci. Také se mohou objevit spáleniny kůže.

První pomoc

Je také podobná jako u úpalu. Jdeme do chladna, pijeme tekutiny, lehce slazené čaje, obklady hlavy, týlu, krku i končetin. Pokud jsou příznaky příliš silné, řešíme nemoc s pomocí lékaře, infuze dělají zázraky.

Úpal má svou prevenci. Pojídáme ovoce.
Prevence úpalu: pojídáme ovoce, pijeme tekutiny.

 

Prevence

Senioři by na ni neměli vůbec zapomenout. Na přímé slunce nechodí, zvláště pak v poledne. Dodržují dostatečný pitný režim, aby se tělo mohlo ochlazovat pocením. Neslazené minerálky, bylinné čaje, 3 – 4 litry tekutin v horkém dni. Nedejte se zmást tím, že necítíte žízeň. Pokrývku hlavy mějte vždy venku s sebou. Jíme vodnaté ovoce: melouny, ananas, blumy, ze zeleniny rajčata a okurky. Nezapomeňte si jídlo solit.  Na pivo, další alkohol a slazené nápoje zapomeňte. Sportování, včetně dlouhých túr a jízdy na kole odložte také na vhodnější dny.

 

 

 

Tematický článek zde:

Dovolená u moře  je jako lázeňská vodoléčba

Úpal a úžeh nepodceňujte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..