Svatojánská noc v Artu

 

Minipřehlídka filmů, tematicky svázaná se Svatojánskou nocí proběhne v brněnském kině Art v pondělí 23. června. Trio raritních snímků pro tento den a noc ovládne oba sály kina a navodí magickou atmosféru tohoto pohanského svátku.

Trnka: Svatojánská noc a její sen

18.00 hod. Velký sál

Večírek začne filmem Sen noci svatojánské. Snímek v roce 1959 dokončil legendární československý tvůrce Jiří Trnka, který v něm maximálně vytěžil mystiku nočního lesa. Byl to první širokoúhlý loutkový film na světě vůbec. Jeho výroba byla nesmírně pracná, výsledek však tenkrát úplně uchvátil celý festival v Cannes. V Artu se bude promítat remasterovaná kopie, díky které mohou diváci strnout úžasem nad sytostí barev a neopakovatelnou atmosférou.

 

svatojánská noc

 

Gogol: Vij

19.00 hod. Malý sál

Sovětská filmová rarita Vij (r.1967). Téma u nás pohříchu neznámé vychází z bohatého a psychedelického ukrajinského folkloru, konkrétně z Gogolovy stejnojmenné povídky z knihy Mirgorod. Příběh zkrachovalého studenta bohosloví, kterého vlastní naivita přivede k noční fantasmagorické apokalypse ďábelských bytostí je naprostou povinností pro milovníky netradiční podívané, béček a gotických hororů.

 

Boorman: Excalibur

20.00 hod. Velký sál

Excalibur Johna Boormana. Díky slavným vizuálně epickým hudebním klipům, glittrům a mlžné atmosféře zhmotněné ve skladbách Mikea Oldfielda bude esencí mystické roviny osmdesátých let. Excalibur získal cenné nominace v Cannes i  Oscary. (Poznáváte v náhledovém obrázku mladičkou Helen Mirren?)

Více informací o této akci naleznete na webu kina Art, Svatojánská noc

 

Svatojánská noc v Artu
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..