Další svátek čarodějnic: Slunovrat!

Nejkrásnější červnové datum padlo na víkend. V zahradách a na kopcích se oslavil Slunovrat. Čarodějnice jej opět zabraly pro sebe. A že je co slavit: příslib úrody, teplo, voda je na koupání a roh hojnosti otevřený. Jahody a třešně dosáhly nejvyšší sladkosti a to nejlepší ještě přijde.

Z astronomických svátků celého roku je Slunovrat jako ušitý pro celospolečenský večírek pod širým nebem. A je to dobrá volba! Počkáme, až teplý večer ztmavne a můžeme přisednout ke společným ohňům, ti konzumnější volí velkolepé ohňostroje. Budiž, ať slaví všichni! Fajnšmekři mohu utéci do ticha přírody: tam je teprve ten opravdový svátek. 

Noc pro zlaté kapradí 

Slunovrat je společenský den a hned po něm následuje intimní Svatojánská noc, která dává bylinám kouzelnou moc. Kvete zlaté kapradí, s kterým můžeme čarovat, pokud ho ovšem během této noci najdeme a utrhneme. Taky se otvírají brány k pokladům, najdeme je ale jedině v přírodě a nejlépe na magických místech.

Jde o noc na 24. června, kdy křesťané slaví svátek Jana Křtitele. Pohané tuto dobu oslavovali jako Slunovrat a je to mnohem lepší, protože je podložená astrologicky i astronomicky. Materiálně založení si udělají druhé Vánoce.

Letní slunovrat má rád vodu, rybníky, řeky, koupadla. taky svatojánské ohně  na kopcích. Ohne jsou dobré vlastně při každém svátku, ale tentokrát mají symbolizovat slunce, zdroj síly.

Koupel, pára, kouzlo

Je doba koupání, pletení věnců a tančení u ohně, hned pak začne čarování, které se nejvíc soustředí na lásku. Pálí se čarodějné býlí a pára, která vystupuje z ohně, je pochopitelně kouzelná. Věnečky z devatera bylin, natrhané a uvité v noci, se zase pouští po řekách.

slunovrat

Každá radost má v sobě i první kapku smutku, tak je tomu i tentokrát. Nastal konec vlády světla. Od této chvíle se den už zase začne zkracovat a jde to zase k zimě. sklidíme úrodu a připravíme se na to horší.

Třezalka a černobýl

Ale do té doby si ještě něco užijeme, času dost. Je nejkratší noc v roce, teplo, dostatek jídla. Už to samotné je zázrak. Menší nevěry jsou povoleny, do lesa na zlaté kapradí se tedy raději vydejte s někým příjemným. A raději se nenechte chytit.

Protěžovaná bylina letních čarodějek je třezalka, dobrá na trávící potíže, ale nosí taky lepší náladu.

Černomagický pelyněk černobýl, trhaný o Slunovratu, ovšem taky, ale jen v množství velmi homeopatickém.

 

Pavla Hobstová

Další svátek čarodějnic: Slunovrat!
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..