Večernice a Guerrilla gardening

Není to tak dávno, co se Večernice dala na partyzánštinu. Konkrétně na Guerrilla gardening. Někdy vám povím o partyzánském marketingu, ale právě teď vám popíši, jak jsme sázely dýně.

Vloni jsem si nasušila pytlík dýňových semen. Mohla jsem je vyhodit, ale schovala jsem je na horší časy a v dubu jsem je zasela do krabiček, postavila na okno, nechala naklíčit a vyrůst.

Obsadit a osázet

Před měsícem jsme s kolegyní Zuzanou vzaly všechny napěstované sazeničky a napíchaly je na sídlišti mezi paneláky.

Sazeničkami jsme obsadily travnatý kopeček za panelákem, rovný plácek před domem a celý řádek úrodné půdy pod našimi okny. Doufáme, že alespoň z některých rostlinek vyrostou v září krásné oranžové dýně.

Jedlá Lesná Brno

V Brně existuje několik příjemných guerillově zahradnických skupinek, které se den předem domluví a vysazují na brněnských ulicích kytky. Večernice rozhodla, že je vlastním příkladem posílí. Aby bylo všem okamžitě jasné, co chceme sdělit, zvolily jsme místo kytek zeleninu. Jednou se s tím začít musí, ostatně v celém světě už tento trend frčí, tak abychom v Česku nebyli zase zbytečně pozadu.  Ono to totiž pomalu přichází do módy a Večernice si myslí, že když se budeme snažit, tak za dva roky se to na Lesné stane normálním. Bylo by moc hezké, kdyby s podzimem Lesná porostla oranžovými dýněmi: ať už pro okrasu, nebo plody Hokaido někdo využije na nějakou pouliční párty. Ostatně, v New Yorku už to tak je, alespoň jsme to viděly v dokumentárním filmu, který začátkem června promítala brněnská zahradnická komunitka  Zahrada v pytli. Takových a podobných dokumentů se ale dá na internetu najít hafo.

Guerrilla gardening2

Zuzana Stáňová: Obsadit a chránit!

Ale výsledek je nejistý. Den motorových sekaček na Lesné probíhá každý měsíc a sekáči se v postoji Terminátora  pokaždé cítí na městských trávnících opravdu jako siláci. Jakoby jim někdo píchl do žíly roztok koncentrovaného sebevědomí. Když sejmou i ten nejdrobnější zelený porost, zkázu potom dokončí sucho.

Pokud Večernice zachrání  alespoň několik rostlin a přivede je k plození, bude považovat akci dýně za povedenou.

Guerrilla gardening  – partyzánské zahradničení

Guerrillové zahradničení  je forma přímé akce, převážně praktikovaná environmentalisty. Aktivisti převezmou (zasquatují) opuštěnou půdu, kterou nevlastní, k sázení rostlin a oživení veřejného prostoru. Jedná se vlastně o pozitivní formu společenského protestu proti nevšímavosti vůči špíně, nepořádku a celkově zanedbaným či zchátralým místům na veřejně přístupných prostorách. Motivace bývá různá, od nadšených zahradníků zkoušejících překročit hranice zákona, až po politicky motivované protesty.

 

 

Pavla Hobstová

Večernice a Guerrilla gardening
Tagged on:

2 thoughts on “Večernice a Guerrilla gardening

 • 22.6.2014 at 17.01
  Permalink

  Krásný nápad! Nedalo by se však dané místo výsadby nějak označit či ohradit? Obávám se, že skoro jistě chudáky dýně převálcují sekačky 🙁 Jinak moc fandím!

 • 12.7.2014 at 10.16
  Permalink

  Ony ty dýně moc nevyrostou, ale lidé si pomalu zvykají, to je důležité.
  Pavla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..