Kongres žen: bez legrace!

Kongres žen: bez legrace!

Znáte genderové stereotypy?

 

Rovnost šancí pro obě pohlaví je téma, které zajímá úplně všechny, protože se týká všech bez rozdílu. To je jeden z nejdůležitějších výstupů českého Kongresu žen,  který proběhl v sobotu 20. června na pražských Vinohradech.

 

Novináři o tom vědí, a proto se snaží, aby obraz žen v médiích byl co nejméně ovlivněn tzv. genderovými stereotypy. To znamená, že ženy nemají být popisovány pouze jako pečovatelky o domácí pohodu a muži zase jako chytří šéfové.

„Jenže tendenci k vytváření stereotypů vytvářejí stejně tak muži, jako ženy,“ sdělil plénu český novinář Robert Čásenský. Popsal, že jako editor deníku Dnes zachytil nejeden genderový stereotyp už v titulku, bez ohledu na to, zda byla jeho autorkou žena, nebo muž. „V čele banky stanula žena“ je titulek pro jakýkoliv článek nevhodný. Je to typický stereotyp, který navíc nemá žádnou informační hodnotu. Zkusme si představit, co bychom si mysleli o titulku –   „V čele banky stanul muž“. Vidíme, že je nesmyslný, “ pokračuje Čásenský.

 

Spravedlnost pro všechny

 

Kongres žen 1

Podle feministek z Kongresu žen se genderové stereotypy v médiích používají příliš často a jsou příčinou toho, že ženy mají stále ve společnosti nerovné postavení. Zavedené společenské stereotypy nás nutí k tomu, abychom dávaly holčičkám k narozkám  růžové šatečky a klukům počítač. Je to velmi nevinná nespravedlnost, které se holčičky jen tak nezbaví.  Nesehnuté: Počítač pro všechny!

 

Příště bez legrace

 

Starých stereotypů se máme zbavovat. Do roka se jich zbaví i samotný Kongres žen.

Příští rok se novinář z ČT Milan Fridrich už určitě neodváží do nebe vychvalovat svou babičku, která je vždy tím „krkem, který hýbe hlavou rodiny“ a je proto moudrá. Dnešním moderním babičkám a dědečkům se něco podobného bude zdát ponižující.

V příštím roce už asi na Kongresu žen nenajdeme reklamní stánek kosmetické firmy, kde hosteska účastnicím bez zahanbení  maluje obličej.Kongres žen

Náměstek brněnského primátora  Matěj Hollan byl taky stereotypní: Na otázku „Jak se díváte na ženy ve veřejném prostoru?“ odpověděl „Na ženy se dívám rád“. Ženám poradil, aby šly na věc s humorem. Odpověď byla rovněž stereotypní: nikdo se nesmál.

 

 

Matěj Hollan: Na ženy se dívám rád!

 

 

Pavla Hobstová

Kongres žen: bez legrace!
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..