Základní příjem

Základní příjem – filmová esej od německých dokumentaristů Daniela Haniho a Enna Schmidta, nad tématem se zamýšlí němečtí sociologové, politologové a ekonomové.

Utopia a petice

Hnutí za Základní příjem se šíří napříč Evropou a zosobňuje jej především mladá generace. V Evropě vznikla Evropská občanská iniciativa za základní příjem. Myšlenky se šíří se především po internetu, pomocí FB probíhá sbírání podpisů za zřízení tohoto společenského systému.

Myšlenka propagující základní příjem má být snahou o nápravu současného neudržitelného stavu společnosti.

Diskriminace naruby

Podle sociologických průzkumů, které provedla Večernice, dnešní padesátnice řeší najednou několik protichůdných problémů: nezaměstnanost starších žen, nedostatek času a přepracování při péči o osobu blízkou, kdy jsou tyto pečovatelky zároveň nuceny si hledat zaměstnání, jiné zase musí chodit do práce na plný úvazek. Další padesátnice zase řeší zdravotní problémy v souvislosti s pracovním přetížením. Základní příjem pro ženy nad padesát by byl jednoduchým řešením pro všechny vyjmenované případy. Tyto absurdní a vzájemně si odporující situace vyvíjí na padesátnici obrovský tlak. Základní příjem pro ženy nad padesát by byl ideálním řešením především v případě, kdy by muži byli proti.

Celovečerní dokument Základní příjem odvážně nastoluje dlouho odmítané téma. V zájmu popularizace myšlenky by této filmové eseji pomohla citlivá ruka dramaturga, střih a výrazné zkrácení.

 

Pavla Hobstová

 

 

Základní příjem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..