Wing Tsun: sebeobrana je životní styl

V malé kancelářské místnosti zápasí dva muži, při zdi sedí diváci a sledují výuku boje ve stylu Wing Tsun. Vousatý muž v modrých džínách stojí pevně a klidně s rukama v sebeobranném postavení: dlaně drží před svým obličejem a přesně reaguje na pohyby protivníka. Na šedém koberci se odehrává model střetu oběti a agresora.

 

 

Útočníka „hraje“ brněnský učitel sebeobrany Jan Outlý, šéf školy Wing Tsun. Brání se mu jeho žák Petr Svoboda. Tento padesátník má za sebou rok „chození do školy“ sebeobrany a tvrdí, že na ulici by si taky poradil. Umí to dobře. Kdyby do klubovny nepřišel zavěšený do manželky a s bílou holí v ruce, nikoho by ani nenapadlo, že je slepý.

Wing Tsun10

Jan Outlý: Ubraňte se doopravdy!

 

Útočník z kouta

Jan Outlý učí sebeobranu v Tyflocentru  v Králově Poli jednou týdně, loňský ročník absolvovalo úspěšně 10 kurzistů. Na konci kurzu se prakticky každý, kdo při vyučování trochu dává pozor, může chlubit úspěchem. Jeho měřítkem je netradiční zkouška: Absolvent vstupuje do daného prostoru, ale netuší, že na něj z kouta vyskočí některý instruktorů, který to s násilím myslí doopravdy. Přepadený žák musí agresora setřást.  Ani když padne na zem, situace není ztracená. Každý si už po deseti lekcích osvojil základní obranné instinkty. A kdyby se náhodou někomu nedařilo, instruktor jej nepropustí, dokud techniku nezlepší.

Nejsme bezmocní!

Petr Svoboda ve škole mezi „spolužáky“ vynikal jednak fyzickou zdatností, jednak nadšením pro věc. Nový sport se mu zalíbil natolik, že se mu hodlá věnovat ještě dlouho. Díky tomu že kdysi viděl, má dobře vyvinutý smysl pro orientaci v prostoru. Zároveň ale dobře ví, jak se cítí lidé ve tmě. Nebude tedy pro něj těžké splnit sen svého učitele: sám bude brzy vyučovat. Jan Outlý z něj totiž vychovává instruktora, který bude od jara v jeho škole učit další nevidomé adepty.

Umění bránit se je pro nás důležité: určíme si své vlastní hranice. Tím, že nejsme bezmocní posílíme své sebevědomí. Takové zkušenosti rád předám dál,“ těší se Petr. Dodává, že pro nevidomého člověka není přepadení zlodějem na ulici ničím neobvyklým. „Pokud se jedná „jen“ o zloděje, pan učitel doporučuje v takovém případě raději nabídnout peněženku a ztratit se.

Wing Tsun8

 

 

Sebeobrana je komunikace.

Mít své hranice

Brněnská škola bojového umění  Wing Tsun navazuje na stejnojmenné čínské bojové umění, které zakladatel školy dokonce propaguje jako zajímavý životní styl.  „Nejde o nic jiného, než o komunikaci s protějškem. My máme možnost odvrátit násilí a vyjít po dobrém. Mnohem efektnější je boji předejít,“ vysvětluje hlavní myšlenky stylu WingTsun Jan Outlý. Jedním dechem dodává, že učí své klienty nejprve tomu, aby si vymezili své vlastní hranice, které by nikdo druhý neměl překračovat. A to je věc naší psychiky. „Mezi našimi klientkami jsou i ženy, které byly několikrát za život přepadeny, jakoby násilí k sobě přitahovaly. A to určitě není náhoda.“ 

 

Pavla Hobstová

Wing Tsun: sebeobrana je životní styl
Tagged on:

2 thoughts on “Wing Tsun: sebeobrana je životní styl

  • 24.1.2015 at 16.59
    Permalink

    Moc ráda bych se zúčastnila podobného kurzu. Vzhledem k tomu, že nejsem z Brna, uvítala bych třeba týdenní kurz, nevyhovuje mi docházení 1x týdně.
    Moc děkuji za odpověď. Uvítala bych taky informaci, kolik ty daný kurz stál. Děkuji! dand.

  • 2.2.2015 at 19.36
    Permalink

    Dobrý den,
    děkujeme za podporu,
    obraťte se na prosím z dotazem na kontakt: SiFu Jan Outlý, instruktor sebeobrany

    tel.: 775 315 727, e-mail: jan.outly@ewto.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..