Újezd u Brna: Vánoční příběh doktora F.

Újezd u Brna: Vánoční příběh doktora F.

 

Jak občané městečka dělali politiku a šlo to moc dobře

 

 

Lidé vstupují z venkovní tmy přímo do vyhřátého sálu, oklepávají dešťové kapky z kabátů a překonávají počáteční zmatek. Postupně obsazují sedadla v celém hledišti.  Navzdory vánoční době je výraz večerních hostů napjatý a ostražitý. Teď se bude dělat politika.

 

Za dveřmi je Štědrý den

Starosta Jan Hradil: Dejte místo dětem. 

Jsme v kulturním sále Restaurace na Rychtě v Újezdu u Brna a čeká se na jednání zastupitelstva. Členové už sedí v plném počtu na vyvýšeném pódiu v dlouhé řadě za jedním stolem. Všichni mlčí, uprostřed starosta města Jan Hradil, farář a zároveň biskup Československé církve husitské v Bratislavě.

 Je předvečer vánočních svátků, čtvrtek 21. prosince. Píše se rok 2017 a všichni čekají, až udeří sedmá večerní. Začínáme. „To tu ještě nebylo,“ komentuje nabitý sál padesátnice s drdolem. „O Vánocích se politikové scházejí, jen když je válka.“ Černovláska s brýlemi nabízí vysvětlení: „Starosta nevhodné datum nabídl schválně, aby nikdo nepřišel. Vždyť někteří se kvůli schůzi vzdali večírku. Místo toho sedí tady!“  

 

Já ne!

Jednání se rozbíhá, před očima pětistovky netrpělivých Újezdských. „Normálně tu bývá prázdno, ale tentokrát starosta lidi naštval víc, než jindy,“ pokračuje brýlatá černovláska. „Vyhnal totiž z města oblíbeného doktora. Úskokem. To už bylo na nás trochu moc. Doplatili bychom zdravím.“  Z napjatého výrazu lidí v hledišti a jejich gest nevole se dá soudit, že k  příznivcům starosty Hradila patří málokdo. Přesto si ho do svého čela zvolili už po čtvrté. Na položenou otázku ale každý říká: „To já ne, to ti druzí. To už je dávno.“

Dnes občané starostovi vyčítají kroky proti zájmu městečka. Ochotně sdělují, že podepisuje nevýhodné smlouvy, plánuje veliké stavby a nesmyslně podporuje ústav pro pacienty s Alzheimerem. Ten sice stojí přímo v Újezdu u Brna, ale patří pod celou jižní Moravu. Starosta ale všechna obvinění odmítá, hájí se tím, že pokaždé jsou městské plány včas zveřejněny, ale nikdo neprotestuje.     

 

Rozpočet

Jednání začíná. Probírá se městský rozpočet. Starosta Hradil uvádí, že program schůze a jednotlivé body byly předem oficiálně na webu,  a nikdo nebyl proti. Navzdory tomu se tentokrát zajímají o podrobnosti jak zastupitelé, tak občané z obecenstva. A na stole je první překvapení: starostou navržený čtvrtmilionový dar pro státní hospic je zamítnut.  

 

Zachraňte doktora 

Po půl druhé hodině dalších hlasování přišel konečně na řadu bod, kvůli kterému všichni přišli: Vypovězení újezdského doktora z jeho ordinace. Rozčilení obecenstva má svůj důvod. Pokud starosta prosadí svou, budou se občané muset obejít bez doktora, který tu všechny léčil a rehabilitoval už 20 let.

Oficiálně jde o ukončení smlouvy o nájmu zdejšího neurologa doktora Flašara v obecním domě ve středu městečka. Jinými slovy, starosta Jan Hradil dal lékaři výpověď z nájmu. Aby se mu to vůbec podařilo, musel vědomě obelhat mnoho lidí: doktorovi namluvil, že město chce místnosti poskytnout handicapovaným dětem a jejich maminkám. Politikům zase tvrdil, že doktor chce odejít sám.

 

Pročpak odcházíte?

Kdyby nedošlo k náhodné konfrontaci, všechno by klaplo. Ale chystaný doktorův odchod vyšel najevo s podzimem: „Pročpak od nás odcházíte,“ zeptala se tenkrát lékárnice Marie Jadrná lékaře. „Budete nám tady chybět!“  Nebýt této náhodné konverzační větičky, prohozené na ulici, Jan Hradil by dnes měl pěkné místnosti ordinace volné ke svým plánům, lidé by si hledali doktora v Brně a újezdská komunální schůze by vypadala jinak. Ale takhle je doktora plné městečko, nemluví se o nikom jiném. Rozhození občané šli do lékárny podepsat nesouhlasnou petici. Signatur se sebralo na 900. Zastupitelé se zase zlobí, že se nechali hloupě podfouknout a zařazují ordinaci na politický program. Vezmou ji na schůzi. MUDr. Roman Flašar má k ruce právníka a do zastupitelstva si nachystal řeč: celý příběh o záludně vylákaném podpisu lidem poví.

 

Naletěl jsem

 

Je spletitý. Neurolog totiž výpověď ze své ordinace podepsal koncem léta opravdu dobrovolně. Všechny Újezdské tím překvapil.

„Opravdu jsem věřil, že postižené děti nemají kam jít. Jenže pak se ukázalo, že jsou vymyšlené, ale to už bylo pozdě. Nabídl mi náhradní místnosti, ale byly hygienicky závadné, “ vzpomíná pan Flašar. Jedním dechem ale dodává, že o nestandardním stylu jednání starosty Hradila slyšel v Újezdu u Brna mluvit nejednou. „Já jsem s ním vycházel dobře, myslel jsem, že by mne nepodrazil,“ vysvětluje doktor, proč naivně naletěl tak dětinskou lest.         

 

 

Neplatná neplatí

Doktorův projev ale nikdo v hledišti nakonec neuslyšel. Újezdští si vzpomněli na svá práva: „Výpověď lékaři je neplatná, protože starosta k ní nemá pravomoci. Potřeboval by k tomu zastupitelstvo,“ sdělila všem přítomným zastupitelka Marie Jadrná. Její kolegové na pódiu zvedli ruku na znamení, že je to pravda. Bod je zastupitelstvem jednomyslně schválen a neplatná výpověď neplatí. Pojďme k dalšímu bodu programu.

Celý sál zkoprněl údivem. Ticho by se dalo krájet. Lidé se půl roku chystají k boji, doktor si píše řeč, a to všechno zbytečně! Demokracie je něco úplně jednoduchého.

Čas utíká ztichlým sálem, lidé jej potřebují k novému nadechnutí. Nejprve drobný šum, teprve pak zaburácení potlesku. Jako první se vzpamatoval sám lékař: Roman Flašar vstává a s úsměvem kráčí na jeviště. Skandování, stisky rukou a gratulace. Dlouhé řeči nejsou potřeba.

Doktorův vánoční příběh už zná v městečku úplně každý.  To proto, že toho předvánočního večera Újezdští získali zpátky svou moc tak lehce a jednoduše, že nikdo nemůže říct, že tomu nerozuměl.   

 

 

Pavla Hobstová

 

 

Újezd u Brna: Vánoční příběh doktora F.
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..