Tamara Tošnerová: Smrt teď chodí se sekačkou

 

 

Lékařka Tamara Tošnerová: Objevil se sendvičový fenomén, kdy se žena stará o dítě, a zároveň ještě o rodiče. Je přetížená, jako ještě nikdy.

Zkušenosti s podporou pečujících z pohledu psychiatra 

 


tamara-tosnerovaMUDr. Tamara Tošnerová, lékařka FN Královské Vinohrady: 
Psychiatryně  vydala řadu příruček věnujících se problematice poruch paměti a sociální patologii (Špatné zacházení se seniory a násilí v rodině, Diskriminace stáří). Věnuje se i zdravému stáří (Jak si vychutnat seniorská léta). Propaguje aktivní stáří (rozhlasové pořady rádia Classic FM).
Soustředí pozornost na laické pečující, vede výukové programy).

 

 

Lékařka je nadšená „moderní dobou“, která pomáhá pacientům zkvalitňovat život. Uvádí, že díky informačním technologiím celosvětově směřujeme k integrované péči.

Dobrým příkladem je podle Tošnerové Anglie, která používá v péči techniku více než Česko. Například kamerový systém, napojený na centrálu, komunikační pomůcky a monitoring, se kterým ovšem musí souhlasit senior, i jeho pečovatel, či rodina. Je vhodný k prevenci pádů a hlídání bezpečnosti domova, zdravotního stavu, jako je EKG, a podobně. Počítači vybavená centrála zvládne s nízkými náklady obsloužit klientelu, hovořící až sto jazyky.

Někdo se dívá

Informační technologie včetně kamerových systémů používají rodiny v domácnostech po celém světě zcela běžně. Komunikují se svým příbuzným (seniorem) na dálku a zajistí mu vše, co potřebuje. Díky počítačům je pak snadné sladit práci
e pečujícího s životem a s péčí o bližního. Zajímavé je, že klienti sami chtějí mít raději doma počítač s kamerou, než „živého“ příbuzného.

Informační technologie jsou žádoucí i z hlediska rovných příležitostí. Péče snadněji přestane být úkolem žen.

Podle psychiatryně se v dnešní době Smrtka natolik zmodernizovala, že zahodila kosu. Chodí se sofistikovanou sekačkou, aby se nenadřela.

Smysl pro krásu

Jedním z důležitých fenoménů dneška je podle Tošnerové smysl pro krásu. Nemocní rádi přijmou všechny možné zdravotní pomůcky, doplňky a protézy, ale musí být hezké a pokud možno skládací. Estetika je důležitým detailem, který musejí výrobci dodržet. Senioři chtějí mít prestiž, chtějí vypadat dobře pro své vnuky.

Odmítají paternalismus lékaře, a preferují své právo na volbu, jak dál. Chtějí si zvolit, jak budou žít, kde a s kým.

21 století: sendvičová matka

Historie nezná péči o bližního v takové kvalitě, jako je dnes. Nikdy ještě rodiny nepečovaly o svého člena tak dlouho, tolik let. V dnešní vysoce mobilní společnosti nebylo nikdy tolik žen zaměstnáno, nečekaly s mateřstvím do 30 – 40 let. Objevil se tedy tzv. sendvičový fenomén, kdy se žena stará o dítě a zároveň ještě o rodiče. K přetížení přispívá i to, že ženy nikdy nepracovaly tak dlouho.

Lidé se nikdy nedožívali tak vysokého věku. Medicína odkryla cesty k přežití dříve nevídané (dialýza, léčba mrtvice).  Udržujeme člověka na živu medicínou a technologií. Všichni mají vyhlídku, že se dožijí seniorského věku.

Pozitivem je, že díky technice ztrácí péče o bližního genderový charakter. Dnes snadněji odložíme názor, že žena je rozená pečovatelka a že starost o členy rodiny je její povinností. Brzy přestane platit i u nás, že muž není k péči disponován, a že k němu nepatří špinavá ošetřovatelská práce.

Negativum: Ukazuje se, že roste zranitelnost starých žen mnohem více, než mužů. (Jsou například ekonomicky slabší, častější trestné případy).

Podle Tamary Tošnerové zažíváme nový společenský fenomén. Starší generace žije na přístrojích, ale taky ovládá slušně techniku, přizpůsobila se novým technologiím a své pomůcky si dokáže obsluhovat.

Novým problémem, který před společností vyvstává je to,  kdo bude péči vykonávat, kdo ji bude hradit, protože se dříve o přestárlé staralo zadarmo.

Pavla Hobstová
Psáno pro měsíčník Pečuj doma, určený pečujícím osobám

 

Tamara Tošnerová: Smrt teď chodí se sekačkou
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..