Svět podle Lucie

Víš to, znáš to

Barevná realita a tvar světa očima autistky 

Lucie Němcová – Výstava obrazů
Galerie Chodba Lužánky, Lidická 50, Brno.
Malířka nám otevírá pohled na aktuální témata ze svého života: výjimečné příhody i obyčejné každodenní zážitky.
Lucie překládá své vlastní emoce a dojmy do řeči barev, jejich prostřednictvím poznáváme mnoho ze života autistky. Obrazy jsou natolik srozumitelné, že již není potřeba slov.

 

Svět barevný a černobílý

Z malby zjistíme, že autistický svět je stejný a zároveň tolik jiný, než ten „náš“. Může nás překvapit, když jej nečekaně uvidíme v jiných barvách. Ty však autorka vybírá a klade na plátno s odzbrojující logikou. A my nakonec poznáváme, že svět autisty je smutný i veselý, barevný i černobílý, epický i emocionální. A protože mu rozumíme, víme, že mezi námi je i není rozdílu. Víme, že malířka pocítí stejnou radost i smutek, ale obojí k ní může i nemusí přistoupit za jiných okolností, než bychom čekali. To si Lucie na rozdíl od nás většinou uvědomuje a sděluje nám to se samozřejmostí sobě vlastní.

autistka 1

 Barvy autistky

Obrázky namalovala v rámci individuální výtvarné tera­pie vedené Pavlem Sochorem a Hudební školou a kulturním vzděláva­cím centrem Bandista v letech 2009–2012.

Repro­dukce z let 2013–2014 vytvořila Lucie během svého studia VE Výtvarné dílně Pedagogické fakulty  MU v rámci  akčního výzkumu.

 

Art Brut

Celá kolekce zrcadlí výtvarné symptomy nápadně evokující manifest směru Art Brut. Tématicky Lucie míří do vlastní podstaty bytí, jejíž jinakost si Lucie uvědomuje a opakovaně ji vkládá do svých kreseb.

 

 

Výstavy Lucie Němcové: 

Lucie vystavovala na Fakultě sociálních studií, na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity i v prostoru Karlovy univerzity v Praze. Retrospektivní výstava repro­dukcí je již devátou samostatnou v po­řadí. Vystavuje také na společných akcích, např. v Galerii Kinský, Kostelec nad Orlicí.  

Trvání výstavy: do 30. listopadu 2014 (po–pá 8.00–20.00 hod.)

Kurátor: Mgr. Pavel Sochor, Ph.D.

Záštitu převzal Ing. Milan Appel, ředitel Střediska volného času Blog Lucie Němcové: http://svetlucie.wordpress.com

Svět podle Lucie
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..