Stříbrná liška s pravým čumákem 2015

Stříbrná liška s pravým čumákem 2015

Brněnská Lesná a retrovýstava módy zlatých šedesátých

 

Kostkované minisukně, žoržetové tmavomodré šatičky k maturitě, jemné jako dech, bílý límeček. Kabelky typu psaníčko, střevíčky do tanečních. Kalhoty do zvonu z krymplenu se sníženým pasem.

Flakóny voňavek, háčkované rukavičky. To všechno se podařilo sesbírat z vlastních zásob ženám z klubu Kutílek na brněnské Lesné. Výstava retromodelů dámských šatů a doplňků byla kukátkem do minulosti.

 

Takoví jsme byli

Právě před měsícem otevřely obyvatelky panelového sídliště v Brně na Lesné své sektorové skříně dokořán a vytáhly stařičké kostýmky z let šedesátých. Drobné doplňky ještě mnohem starší. Stařičká stříbrná liška s čumákem a kousací tlamičkou byla třešničkou na dortu.


stříbrná liška 33

Opravdové packy a skleněné oči!  

Samy byly překvapené, co všechno se u nich doma našlo. Modely z doby, kdy společnost ovládly vysoké límce nápadných košil, přiblížily návštěvníkům dobu, kdy  „Král Rock ‚n‘ Rollu“ Elvis Presley držel za srdce mladé dívky svým Modrým měsícem.

 

liška

Stříbrná knížečka a miniaturní foto pro zamilované z let třicátých.

 

Dámy z Lesné rozvěsily róby, perly, šátky, šperky, vějíře a kabelky, za které by jim dnes staromilci zaplatili zlatem. Kdo nakoukl do společenské klubovny z panelových stěn, kde dodnes dobře slouží sektorový nábytek, divil se.

Takoví jsme byli. Škoda, že se nezapojil i některý z manželů: vnesl by ze sklepa gramofon, nad Lesnou by zazněly tóny stařičkého rock and rollu a krajkové rukavičky na panelové stěně by se blahem chvěly.

 

lesna3

Berte si rukavičky!

 

V panelové výstavní síni „kulturního domu“ se dalo spatřit pár skutečných skvostů: dámská kabelka košíčkového tvaru mohla být módním hitem přesně před šedesáti lety, kdy i do našeho Československa vtrhla vlna první umělé hmoty. Takové, jako byly kávové lžičky, na které diváci s úžasem zírali v kině na filmu Pupendo.

lesná9

Iluze na druhou: Bejvávalo dobře.

 

Mezi košilemi květinových vzorů a  šperky z umělé hmoty se objevily i mnohem starší kousky.  Róby z let asi tak třicátých a čtyřicátých. Gobelínové kabelky, které ještě tu a tam uvidíte in vivo:  Dáme, které občas zajdou do „Janáčkárny“ na Aidu. Ale ty krajkové rukavičky, límečky z tchořů, fretek,  stříbrné rtěnky a pudřenky s tepanými ornamenty, nebo náhrdelník ve stylu Art deco, ty musely obyvatelky panelového sídliště ve svých sektorových skříňkách uchovávat jako poklad,  dědictví po svých matkách.

 

stříbrná liška 22

Dámy jsou dnešní.

 

Žluté kalhoty do zvonu, to je veliká krása, ale výstavě kralovaly černé sametové šaty: délka sukně až na zem, třpytivá kabelka z jablonecké bižutérie a černé střevíčky s páskem. Hlavní ozdoba: stříbrná liška s opravdovým čumákem a skleněnýma očima. Opravdové drápky na packách!

Pamatujete?  Pod čumákem se skrýval kolíček, taková malá tlamička, kterou dáma lišce na svém krku zakousla do jejího vlastního ocasu. Děti na těch hebkých zvířátkách mohly děti oči nechat a malou chviličku, než jejich matka vyrazila do divadla, si s ní směly hrát. Bylo to blaho, na které se nezapomíná.

 

 

stříbrná liška

 

Model s čumákem hodný medaile: Róba pro slavnostní příležitosti. 

Ach, dámy! Až se zase bude vystavovat, vezměte mustr.

Výstavu připravily Vlasta Stáňová, Miroslava Cichrová, Julie Remišová a Jana a další dámy z klubu seniorů Kutílek.

 

 

Pavla Hobstová

Stříbrná liška s pravým čumákem 2015
Tagged on:     

One thought on “Stříbrná liška s pravým čumákem 2015

  • 19.4.2015 at 19.36
    Permalink

    Pavli jsi fakt dobrá…moc pěkný, díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..