Street food festival Brno 2014

Kdo o včerejší neděli v Brně zašel na STREET FOOD FESTIVAL, udělal dobře: uviděl ulici jak ji nezná. Ulici ve stylu světových velkoměst.

„Fesťák“ byl totiž přesně takový, jaký se konal v  letos v květnu v pražských Holešovicích. Brněnská Industra akci uspořádala podle holešovického vzoru velmi úspěšně.

 

Neděle v budově staré potravinářské továrny, přesněji mrazírny, zvané Industra na Masné 9. Místo se pomalu ale jistě proslavuje orginalitou. Dost možná, že i počet návštěvníků se za celý den mohl vyšplhat k pětitisícovce, tak jako v Praze. Také heslo Street food festivalu zůstalo: „…každý sám za sebe a všichni pro vás…“.

Street food festival 3

 

Co se na chodníku uvaří

Stánky s nadšenými prodavači roztodivných pochoutek: grilované buřtíky, a klobásy s pivem byly tím nejobyčejnějším: zde nakupovali jen muži staromilci. Pro výstřední povahy tu čekali opravdoví šneci na másle, s bazalkou a rozmarýnem: celá porce (3 šneci se vešli na mističku tak malou, jako polévková lžíce).

Slávky v bylinkách.

Maďarská rybí polévka halászlé vařená v kotlíku na ohni.

Švestkové knedlíky z hrnce, sypané mákem.

Lilkové pomazánky, zapečená zelenina, lívanečky s pampeliškovým vínem, usmažené na chodníku.

Koláčky velmi pracně tvarované a poctivě plněné ovocem od nadšené pekařky.

Víno v půvaStreet food festival 4bných skleněných stopkách.

 

To se taky sní

Všechno ve stylu multi-kulti, takže vegetariáni kupovali si přepuštěné lahodné máslo „ghí“, základní poklad indické kuchyně. Ctitelé plodů moře jedli pochoutky podle receptů z Provence, na české ovocné knedlíky s mákem stáli frontu Angličané, české koláčky chtěli Francouzi. Najedli jste se přímo na chodníku, jako v jiných světových velkoměstech. Tak to dělají třeba Pařížané, ale klidně i lidé v Bruselu, zde v poledne naběhnou evropští úředníci: přímo na ulici polykají mořské škeble, a do Čech pak importují vetující předpisy o hygieně.

festák 031

 

Jestli jste to nevěděli, tak tohle je Street food festival.  Těžko říct, co by tomu řekly bruselské předpisy, ale zájem, odbyt i návštěvnost byla obrovská. Místo stolů posloužily dřevěné palety, ostatně namísto židlí také. Záplava barev, chutí a vůní vyloženě potřebovala čas a prostor k posezení.

Ukazuje se, že betonový chodník a budovy opuštěných mrazíren si našly své nadšence. Dětem se líbili kejklíři, jejich rodičům hudba. Požitky umocnily delikatesy, připravené a konzumované přímo na chodníku.

Zelenina a sexismus

Když přijde déšť, dá se trávit čas uvnitř, prostor staré mrazírny vyplní jazzová kapela, bar, přednáška, nebo sexistická kampaň za zeleninu.

Před budovou je nový brněnský hit: Zahrada v pytli. Lidé ji vloni měli ve vnitrobloku na starém Brně, teď jsou pytle s rajčaty před starou mrazírnou na paletách. Rajčata zrají.

festák 051

 

Typ pro novou kulturu

Návštěvníci kolem padesátky sem vstupují zbytečně nesměle, ale cizinci se evidentně pohybují s jistotou. Je to přesně ta kultura, vhodná pro kosmopolitní dámy. Doporučuji pro ty, kdo mají možnost volit mezi možností vstoupit na starou industriální zónu, nebo na náměstí Svobody. V Industře totiž můžete provozovat novou kulturu, tak jak ji samy tvoříte.

dožínky

 

Náměstí Svobody: Svátky jídla – stará klasika

Na Svoboďáku se překvapení nedočkáte. Ke stánkům přistupují smutní důchodci. Nejinvenčnější je zde stařičký traktor Zetor číslo 25: přijel se slaměným věncem na korbě. Nezdržel se dlouho. Potlesk nesklidil, a tak hodil zpátečku.

Pak už jen jako vždycky: Pivo, klobásy, perníková srdce, medovina a taneční soubor Ondráš.

 

Pavla Hobstová

Street food festival Brno 2014
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..