Robert Vano: Šohaji 2015

Recenze

Urostlý mladík se zdobným širůčkem v ruce, ovšem bez košile. Má v ramenou, široká prsa a lehounký chlapecký postoj, naznačující spokojenost se sebou samým, která se mísí s nesmělou plachostí. Cudností. Sexy.

 

Taková je fotografie na titulní straně nového kalendáře s názvem Šohaji 2015. Autorem je Robert Vano (66). Fotograf slovenský, jméno světové, specializace – akty.

 

Tématem kalendáře jsou mužské lidové kroje z Podluží, mužská krása je výtvarným prvkem. Celý kalendář je velmi tradiční a zároveň má obrovský „šmrnc“. Vanův smysl pro jednoduchou eleganci je totiž v kontrastu s bohatou zdobností zdejších krojů, proslavených propracovaným detailem krajek a ornamentů, které mají symbolizovat hojnost.

Regionální téma povýšil Robert Vano svým nezaměnitelným rukopisem na světové. Už teď se dá odhadnout, že nápad Zlaty Madeřičové, šéfky Jihomoravské komunitní nadace, byl šťastný. Vanovi Šohaji 2015 nezůstanou jen v Moravské Nové Vsi.

 

Robert Vano

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robert Vano a folklór

Fotograf si vybral dvacítku mladých mužů v konkurzu místních rodáků, a všichni se v kroji uměli nosit. „Beru jej na sebe při slavnostních příležitostech. Někdy totiž mohou volit mezi krojem a nepohodlným „kvádrem“, a tak sáhnu po to prvním,“ usmívá se jeden z nich. Pracovní víkend s focením proběhl právě před měsícem a koncem týdne budou Šohaji 2015 pokřtěni.

Charitativní kalendář není v nadaci JKN novinkou, vloni byly tématem krojované babičky. Letos se pracovalo mnohem promyšleněji: „Fotografa světového formátu jsem oslovila po pečlivé úvaze,“ vypráví paní Zlata. Nejprve Vanovi nesměle zavolala, kolik by jeho focení nadaci stálo. „Vano odvětil, že je velmi drahý a my bychom jej nedokázali zaplatit. Nápad se mu moc líbil a nabídl nám svou práci zdarma. Pod podmínkou, že vše bude dobře připraveno, takže nebudeme jeho časem mrhat. Odjížděl hodně spokojený. Práce nám šla od ruky lépe, než v mnohých světových agenturách,“ pýří se spokojeně paní Zlata. S pobavením sleduje, jak nepřehlédnutelný kalendář rozčílil některé místní osobnosti ještě dřív, než spatřil světlo světa.

Zírají jen na kozy

Vanovy fotky se od klasiky ani tradice neodklání, ale jsou mnohem více sexy, než bývá v kraji zvykem. Mezi kritiky kalendáře se zařadil například Jan Krist z Národního ústavu lidové kultury, který se dal slyšet, že muži by se měli fotit jedině v košilích, protože se to tak dělalo vždycky.

„Muži na titulní fotce jsou muži vidět bradavky. Jsem překvapená, jak to některé lidi podráždilo. Zato na ženy zírají všichni bez reptání,“ kroutí nechápavě hlavou paní Zlata.

 

Pavla Hobstová,  foto Robert Vano

Robert Vano: Šohaji 2015
Tagged on:

3 thoughts on “Robert Vano: Šohaji 2015

 • 7.8.2014 at 13.49
  Permalink

  Vážená paní Hobstová, chci se připojit k nastalé diskuzi kolem fotografií na kalendáři Šohaji 2015. Mně fotografie nepohoršují. Robert Vano umí totiž fotit tak, že jeho fotografie je vždy kvalitním uměleckým dílem. Ztotožňuji se s Vaším hodnocením kalendáře. Rád bych si jej zakoupil, zřejmě budu mít smůlu, protože je jistě zcela vyprodaný.
  S úctou
  Miroslav Pausar

 • 11.8.2014 at 11.27
  Permalink

  Dobrý den pane Pausare, myslím, že zatím vyprodané nejsou, akce je v začátku. Přepošlu váš komentář do nadace.
  PH

 • 11.8.2014 at 12.55
  Permalink

  Dobrý den pane Pausare,
  rádi Váši objednávku vyřídíme. Nechali jsme udělat dotisk, takže kalendářů je dostatek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..