Jak se žije ve zbořené pyramidě         

Jak se žije ve zbořené pyramidě         

Pro Pečuj doma

To nejodvážnější plánování budoucnosti společnosti se týká hlavně jejího stárnutí. Ti nejpokrokovější politikové a vizionáři plánují smělé vize: konzervativní styl života, který se od reakcionářství odliší tím, že k žití bude starým občanům pomáhat umělá inteligence.   

Už jsme si to pověděli: Klasická grafika věkového rozvrstvení společnosti, známá demografická pyramida, se rozpadá, nahradí ji košatý strom. Jak bude taková společnost jednat? Jak se jí bude žít?

 

                                                            Jak se jí bude žít?

 

Smělá vize: stárneme zdravě 

Téma „rozpadající se pyramidy“ je tu znovu, bude programem  lednového kulatého stolu s názvem „Stárneme ve zdraví“ které proběhne 23.1. v salonku primátora, opět v Brně. 

Odborníci z Brna a Jihomoravského kraje  lékaři, politici, úředníci  z existující praxe.  Naše futuristické vize se tedy musejí týkat velmi praktického lidského úkolu. Přežití dalších let ve zdraví, protože  už víme, že počet seniorů ve společnosti roste, ale počet zdravých seniorů klesá.  

 Statistika z Brna

 Grafika a statistika demografického osídlení ve městě Brně tuto teorii dokládá. Dnes zde žije 20 procent lidí starších 65 let. V roce 2050 to bude 30 procent. (Jan Zvara, Komunikační technologie)

Odborníci se shodují na jednom: Ať chceme nebo ne, naše společnost se bude za pár let chovat jinak, než nyní. Populace bude mít k životu kvůli stárnutí jiné podmínky.

Spolky a město

Aktivní zapojení starších vrstev do společnosti je jednou z největších výzev Brna,“ tvrdí první náměstek primátora Petr Hladík. Dodal, že všechny aktivity, které jsou pro seniory a handicapované občany v Brně již zbudovány, je nutné vzájemně dobře propojovat, a jejich činnost medializovat. Potom jsou jejich funkce snadno v dosahu, získávají na ceně.

Poznaň bez bariér

Dorota Potrejková z Městského úřadu v Poznani popisuje zdařilý projekt poznaňského programu pro sociální bydlení. Ve městě stojí tři bezbariérové bytové domy se sto padesáti byty jedno a dvoupokojových. Jejich projekt bral v úvahu názor Městské rady seniorů Poznaně. Jde o důležitý poradní orgán městské rady a primátora.

Na výši je v tomto polském městě i spolupráce s lokálními médii, vycházejí brožury, fungují webové stránky, zprávy na Facebook. Ten používají nejen senioři, ale také městská rada povinně. Poznaňští senioři jsou podle názoru Potrejkové nadprůměrně IT gramotní.

„Senioři jsou důležitou skupinou velmi různorodou. Jsou tu lidé aktivní až hyperaktivní, na druhé straně i pohodlní až líní.  Pro všechny musíme něco připravit,“ usmívá se polská úřednice z magistrátu.

Společný říjen

S Poznaňskými mají Brňané jednu společnou věc, dodržují společenský program měsíce října – měsíce seniorů. I v Poznani probíhají speciálně zaměřené veletrhy, k mání je zboží pro potřeby starších. Probíhá zápis na Univerzity třetího věku, výuka se soustředí na počítačovou gramotnost, jazyky, sporty, workshopy, rekreační akce. Akademií je tu několik: Collegium Da Vinci, dále univerzity umělecká, ekonomická, bankovní, přírodních věd.

V Poznani funguje promyšlená sít institucí:

  • centra pro seniory
  •  pečující
  • poradny
  • linky bezpečí
  • kluby
  • stacionáře

Instituce jsou  funkčně propojené,  a to nejen pomocí internetové sítě, ale také navazují na městskou strukturu a lékařskou síť, takže v případě potřeby je dotyčný nasměrován buď internetem, nebo oficiálně městským úřadem tam, kde se mu dostane speciální péče.

Polské město Poznaň (a také Gdyně) bylo 18. července 2016 zařazeno do mezinárodní sítě měst, přátelských k seniorům, kterou spravuje Světová zdravotnická organizace WHO. V současné tobě tato síť čítá 300 měst a obcí z 33 zemí světa.

 

 

Pavla Hobstová pro Pečuj doma

Jak se žije ve zbořené pyramidě         
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..