Projekt L‘AMOUR

Studenti Janáčkovy akademie zkoumají téma lásky, Jejich Projekt L‘AMOUR na pomoc si přizval profesionály.

Inscenaci uvedlo Hudební a Divadelní fakulta JAMU v pátek 15. a sobotu 16. května 2015 v Divadle na Orlí.

 

Autorská jevištní inscenace o různých podobách lásky v sobě kombinuje živou hudbu, fyzické divadlo, současný tanec, prvky nového cirkusu a videomapping.

Projekt L‘AMOUR, vznikající na Hudební fakultě JAMU a Divadelní fakultě JAMU, je přímou iniciativou studentů Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Poprvé se při práci na takovém typu a měřítku projektu spojili studenti obou fakult a vytvořili projekt, který je specifický nejen spojením mnoha žánrů i druhů umělecké tvorby, ale i svým vznikem. Studenti totiž projekt L‘AMOUR sami vymysleli a díky Janáčkově akademii dostali možnost ho zrealizovat.

L‘AMOUR 1

 

Workshopy

Aktéři zorganizovali několikaměsíční workshopy s profesionálním tanečníkem a akrobaty, díky kterým se mohli ponořit do všech použitých žánrů a při kterých začali tvořit strukturu inscenace.

 

Improvizace a dialog

Výsledné představení propojí živou scénickou hudbu s fyzickým divadlem a současným tancem. Vše doplní prvky nového cirkusu a videoprojekce. Video vytvářené přímo při představení oživí objekty na scéně formou videomappingu a propojí je s pohybem performera a živou hudbou. Vzniknou i situace, které mezi zúčastněnými (ať hudebníky, performery nebo diváky) překonají hierarchii a pevnou skladbu. To pramení z jejich přístupu k tvorbě, celá inscenace je tvořena pomocí přístupu zvaného „devised theatre”.  Režisérka inscenace Marika Smreková vysvětluje: „Při tomto přístupu nevzniká představení ze scénáře nebo předlohy. Vzniká průběžně z improvizace a dialogu mezi herci, režisérem, choreografem… Je to spolupráce a společná tvorba vycházející ze všech zúčastněných, která se nakonec promítne i do vztahu performerů s diváky.”

 

Cirkus bude

Na projektu se podílí například slovenský tanečník, choreograf a pedagog Jaro Viňarský, držitel ceny Bessie Award 2013, která je v tanečním světě přirovnávána k filmovým Oscarům. Se studenty ateliéru Fyzického divadla, kteří tvoří performerské jádro inscenace, během měsíčního intenzivního workshopu vytváří choreografii představení.

Prvky nového cirkusu v inscenaci vznikají ve spolupráci s brněnským Cirkusem Le Grando, firmou ProSHOWto i pražským CIRQUEONem – centrem pro nový cirkus v České republice.

 

Vztah k publiku

Hlavní myšlenku inscenace popisuje Jaro Viňarský: „Nezkoumáme lásku jako vztah mezi partnery, ale spíše jako vztah jedince a jakékoli druhé osoby. Pro performery je touto osobou i publikum. Láska je pro nás nezištný cit, díky němuž můžeme znovuobjevit život a ne někoho měnit nebo utvářet. Stejně tak přistupujeme i k publiku, nemáme pocit, že je potřeba někoho vyléčit nebo o něčem přesvědčit, ale to nám nebrání v tom chtít publiku něco předat, to nejlepší, co v sobě máme.”

 

 

David Ostružár, Hudební fakulta JAMU

Projekt L‘AMOUR
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..