Porovnání platů žen a mužů

Porovnání platů žen a mužů, to bylo téma lednové konference v sále Kanceláře veřejného ochránce práv v Brně.

I když se všeobecně ví, že ženy dostanou za stejnou práci méně než muži,   , detaily probírané v sále ombudsmana, by mohly Češky v mnohém překvapit.

Nakupujte s aktivistkou

Vydejme se třeba na nákup s aktivistkami brněnské neziskovky NORA:

Cena kávy Jacobs 140 Kč pro muže, 170 Kč pro ženy. Sár krolewski 15 Kč pro muže 18 pro ženy. Kakao 50 Kč pro muže, 61 pro ženy. Plzeňské pivo 8 kč pro muže, 10Kč pro ženy. Toaletní papír velké balení 80 Kč pro muže, 100 Kč pro ženy.

Něco vám nesedí? Ptáte se, jaký že to obchod. Rozdíl cen činí 22 %. Podobá se to rozdílu, o kolik vydělávají ženy v České republice méně, než muži za stejnou práci. Ženy mají z každé vydělané stokoruny pouze 78 Kč, protože pro ně je každé zboží v podstatě dražší.

Noraporovnání platů 1

Uvádí to Kateřina Hodická, šéfka neziskovky Nora, která se zabývá rovností mezi muži a ženami a také porovnáním platů.

 

O penězích ne

Evropské aktivistky na konferenci popisovaly situaci v dalších evropských zemích. Především Němky a Angličanky mají zkušeností na rozdávání:  proti těmto stereotypům se ohrazují již mnoho let a proto je u nich stav mnohem lepší. Například Eva Maria Burger z Rakouska  (Spolkové ministerstvo pro vzdělávání a ženy Bundesministerium für Bildung und Frauen) poukázala na to, jak nevýhodné je, když lidé nemluví o svých platech. Také v Rakousku totiž dávají zaměstnavatelé (především velké firmy a korporace) svým pracovníkům k podpisu závazek o mlčenlivosti ohledně výše mezd. I Češi pamatují doby, kdy tento závazek považovali za výhodu. Mysleli si, že zaměstnavatel je tímto chrání před závistí kolegů. Ale nyní je že tento smluvní dodatek nejvíce pomáhá právě zaměstnavatelům. Ti mohou nekontrolovaně platy tlačit dolů, a to nejen ženám. Pokud pracovníci neznají platy svých kolegů, většinou si o zvýšení nepožádají. Ženy navíc požadují navýšení méně často, než muži.

Nestyďte se zeptat

Podle Evy Burger bychom se tedy měli všichni (nejen ženy) snažit vymýtit  společenský stereotyp, který nás nutí považovat   konverzaci či debatu  o výši platu za neslušnou. Usnadnilo by se porovnání platů nejen žen a mužů, ale i všech pracovníků napříč pohlavím.

To se ovšem snadněji řekne, než udělá. České aktivistky, dotázané Večernicí na své platové či honorářové ohodnocení přímo na konferenci, se před plným sálem cítily zaskočené a dobrovolně se k odpovědi nepřihlásily.

Pavla Hobstová

Mezinárodní konference se uskutečňuje v rámci projektu „Pozor na rozdíly v odměňování žen a mužů!“. Ten podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Porovnání platů žen a mužů
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..