Oslava vzkříšení je původně pohanská

Kdo z  nás by nevěděl, že velikonoční zvyky navazují na pohanské rituály. Ale vzkříšení by k pohanství řadil málokdo. Přesto tu oslavy vzkříšení byly mnohem dřív, než křesťanské příběhy zmrtvýchvstání. To se ostatně nemohlo odehrát nikdy jindy, než právě s jarem, kdy země praská a životní síla se dere na povrch.

Jarní rovnodennost oslavuje přírodní síly, které mají křísící moc. Symbolický příběh o smrti syna (ten podle jedněch symbolizuje Slunce) na kříži (Kříž má prý zase symbilocky znamenat souhvězdí Jižního Kříže, ale kdoví.). Slunce se znovu rodí, přemůže temnotu.

Důvod k oslavě

Ale i v jiných kulturách vystupují v božských příbězích totožní bohové a odpovídající symboly.

Mýty o vzkříšení se týkají mnoha bohů, například sumerská bohyně Ištar, poražená ve válce a připoutaná na kůl, se dokázala obrodit, a ještě mnohem starší egyptský bůh Horus ve válce přišel o oko, ale dostalo se mu znovuprozření. Obojí bylo důvodem k oslavě.

Eostre

 

 

 

Mysteria

Pro Římany byl bůh Mithras tím, který měl obnovit řád světa prostřednictvím svatých obřadů (mystéria)  v podzemním chrámu, a to pro spásu duše a zajištění věčného života. Mithras byl zrozenec Štědrého dne, a jeho mysteria patřila počátku jara. Pak je tu ještě řecký bůh Dionýsos, který také uměl křísit mrtvé.

Vigilie a solární sláva

Kupodivu tedy křesťanství a jeho kříšení a křest není originální, ale v tomto případě byli křesťané dost chytří na to, aby na staré mýty raději navázali, než by iniciovali nové. Nemělo by to efekt.

Lidé, kteří se v těchto dnech ocitli v kostelích, jistě tušili, že u oltáře jde o „solární oslavu“, její čas konec konců závisí na fázi měsíce. Je to velmi pohanské, jako ostatně i další velikonoční legrácky.

 Eostre, germánská bohyně jara

Severské svátky se věnují s jarem bohyni Eostre, patronce jarní rovnodennosti: jejím symbolem je zajíc, přídatné atributy vejce a kytky.

Malování vajec se odehrává v mnoha kulturách, stejně jako pečení buchtiček, dortíků, jidášů, mazanců a jiných krajových specialit, jako je zelená nádivka.

O Velikonocích se také dávají drobné dárky, které ale mají symbolizovat sílu vzkříšené přírody. Buďme rádi, že komerce na ně nedosáhla, i když zelené pivo už na ní hodně ujíždí.

 

 

Pavla Hobstová

literatura: Guardian, Wikipedie, Slavic Folklor

 
Oslava vzkříšení je původně pohanská
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..