Kdo z nás by nevěděl, že velikonoční zvyky navazují na pohanské rituály. Ale vzkříšení by k pohanství řadil málokdo. Přesto tu oslavy vzkříšení byly mnohem dřív, než křesťanské příběhy zmrtvýchvstání. To se ostatně nemohlo odehrát nikdy jindy, než právě s jarem, kdy země praská a životní síla se dere na povrch.
Jarní rovnodennost oslavuje přírodní síly, které mají křísící moc. Symbolický příběh o smrti syna (ten podle jedněch symbolizuje Slunce) na kříži (Kříž má prý zase symbilocky znamenat souhvězdí Jižního Kříže, ale kdoví.). Slunce se znovu rodí, přemůže temnotu.
Důvod k oslavě
Ale i v jiných kulturách vystupují v božských příbězích totožní bohové a odpovídající symboly.
Mýty o vzkříšení se týkají mnoha bohů, například sumerská bohyně Ištar, poražená ve válce a připoutaná na kůl, se dokázala obrodit, a ještě mnohem starší egyptský bůh Horus ve válce přišel o oko, ale dostalo se mu znovuprozření. Obojí bylo důvodem k oslavě.
Mysteria
Pro Římany byl bůh Mithras tím, který měl obnovit řád světa prostřednictvím svatých obřadů (mystéria) v podzemním chrámu, a to pro spásu duše a zajištění věčného života. Mithras byl zrozenec Štědrého dne, a jeho mysteria patřila počátku jara. Pak je tu ještě řecký bůh Dionýsos, který také uměl křísit mrtvé.
Vigilie a solární sláva
Kupodivu tedy křesťanství a jeho kříšení a křest není originální, ale v tomto případě byli křesťané dost chytří na to, aby na staré mýty raději navázali, než by iniciovali nové. Nemělo by to efekt.
Lidé, kteří se v těchto dnech ocitli v kostelích, jistě tušili, že u oltáře jde o „solární oslavu“, její čas konec konců závisí na fázi měsíce. Je to velmi pohanské, jako ostatně i další velikonoční legrácky.
Eostre, germánská bohyně jara
Severské svátky se věnují s jarem bohyni Eostre, patronce jarní rovnodennosti: jejím symbolem je zajíc, přídatné atributy vejce a kytky.
Malování vajec se odehrává v mnoha kulturách, stejně jako pečení buchtiček, dortíků, jidášů, mazanců a jiných krajových specialit, jako je zelená nádivka.
O Velikonocích se také dávají drobné dárky, které ale mají symbolizovat sílu vzkříšené přírody. Buďme rádi, že komerce na ně nedosáhla, i když zelené pivo už na ní hodně ujíždí.
Pavla Hobstová
literatura: Guardian, Wikipedie, Slavic Folklor