Odcházející krása zůstala v kalendáři

Babičky v sukních krinolínového typu v délce lehce nad kolena. Vyšívané haleny s bohatými rukávy. Nebo zase jednoduché kacabajky bez výšivek, jednobarevné, zato sukně s množstvím spodniček, černé punčochy a botky na tkaničku. Barevné květinové ornamenty.

Sedmdesátileté babičky s holými koleny v krajkách šlapou na kolech napříč městečkem. Zdá se vám, že to nejde dohromady?

Zajeďte si na na folklorní přehlídku 6. června do Moravské Nové Vsi. Uvidíte, že nic z tohoto popisu nebude přehnané.

Přehlídka folklorních krojů z Podluží, tentokrát zaměřená především na kroje mužské je součástí projektu Zlaty Maděřičové a Jihomoravské komunitní nadace. Projekt se jmenuje Odcházející krása.

Podlužanka na kole 

Krojů se v našem kraji dochovalo dost, Podlužanky je umějí ušít. Ale modely jednoho dne skončí v muzeu, protože lidé je už neumějí nosit. Ale pro babičky, žijící v Podluží je to něco úplně normálního,“ vysvětluje šéfka nadace paní Zlata, co je tématem projektu Odcházející krása.
Proto během loňského roku vydala její nadace Kalendář 2014 s tématem ženských folklorních krojů Podluží. Objektem velikého nástěnného kalendáře byly místní babičky krojačky. Modelky ve věku 70 – 90 let vystřihly malou módní přehlídku před fotografem jakoby nic.  Nošení krojů je pro ně všední záležitostí, takže nepodnikaly nic, nač by nebyly zvyklé. Jen to focení nezažívají každý den, ale roli modelek nakonec zvládly s laskavostí sobě vlastní.

odcházející krása

 

 

Cena krásy stoupá

Kalendář byl nádherný, ale místní jej nechtěli za 180 korun kupovat, bylo jim to drahé. Pak se o něm doslechla televize Nova, s krojačkami natočila reportáž a byl to hit. Jenže to už byl kalendář rozprodaný,“ směje se paní Zlata. „ Teď by ho lidé chtěli, ale už není. Zbylo nám několik kousků, které jsme si uložili jako předmět doličný mezi komunitní rekvizity. Možná ještě některý z nich vydražím na aukci, ale to bude všechno,“ plánuje producentka.
V těchto dnech ale spouští další akci, která bude ještě slavnější. „Mužské kroje jsou trochu opomíjené, přitom jsou úžasně sexy. Poprosili jsme fotografa Roberta Vana. Obdivuje folklór, rád ho fotí a tak jsme ho požádali, aby nám neudělal podobný kalendář, jako v loni, ale s mužskými kroji.“

Muži z Podluží 2015

Na 6. června připravila nadace JKN v Moravské Vsi folklorní přehlídku. Hlavním tématem bude tentokrát mužská krása. „Pan Vano si vybere si modely a nafotí kroje v místním prostředí,“ plánuje paní Zlata.

 

Pavla Hobstová, foto Hermi, Dagmar Benešová 

Odcházející krása zůstala v kalendáři
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..