Naše smysly jako klíč  k realitám

Naše smysly jako klíč  k realitám

 

Naše smysly jsme dostali darem, máme jich 5 a toužíme po šestém. To proto, že cítíme, že naše smysly mají jen omezenou možnost poznání. Ale můžete si s nimi pohrát.

 

 

 

Rovnoběžky se sbíhají v nekonečnu

Jsme si vědomi, že mnohé věci se nám pouze jeví, jiní nabízejí teorie mnoha realit, kterých je asi mnoho, ale my máme přístup jen do některých. A především i to, že si reality tvoříme sami.

Toto téma rozebírá v Praze jedinečná výstava v Jindřišské ulici: vstoupíte-li do domu číslo 20, ocitnete se v jiném světě, a dokonce přecházíte z jednoho do druhého. Je to zbrusu nové Muzeum smyslů. Světy jsou zde uspořádány tak, aby nás naše smysly šálily. Ale na druhé straně je na příslušném baneru popsáno rozuzlení: jak je to doopravdy.

 

Nekonečno je konečné

Můžete tedy spatřit slavné obrázky, například slona,  ale nikdy nespočítáte, kolik přesně má nohou. Šipky, nebo proužky, ale jste na pochybách o jejich délce. Jedna přímka je na první pohled menší, ale po přeměření centimetrem vidíme, že se nám to jen jeví. Jsou stejné.

 

 

Vstoupíte do zrcadlových sálů a na pár čtverečních centimetrech ztratíte pojem o prostoru, ocitáte se v nekonečnu. Sledujte půdorys a doberete se konce.

Můžete se položit na fakírovo lože: zjistíte, proč vás ostré hřebíky nepíchnou.

 

 

 

Pokud vkročíte na visutou lávku, nad hlavou svítí jen hvězdy a svět se s vámi točí, až k omdlení, ale nakonec zjistíte, že vše stojí, vy také a víření byla jen iluze. Abyste něco takového zažili, musíte si realitu poněkud přizpůsobit, i když stačí málo. Stačí třeba jen změnit sešikmení podlahy, nebo stěny v místnosti.

 

 

 

Naše smysly nás omezují

Většinou – jako v životě. Stačí změnit pár drobností, a hned se nám žije lépe. Jde jen o to, vědět, jak. Naštěstí to stále můžeme zkoušet, změny přece v poslední době jsou do módy. A naše smysly si to užívají. Pokud budete chtít přijít na kloub pravdě, zajdete při cestě Prahou do Muzea smyslů, zjistíte, že svět nemusí být takový, jaký se nám jeví. Naše smysly jsou podobné počítačovému programu, který nám nastavil úhel pohledu. Možná ale, že ve skutečnosti je všechno jinak.

 

 

 

Pavla Hobstová

Muzeum Smyslů, Jindřišská 20, otevřeno denně 09:00 – 21:00

Vstupné 300 Kč

http://www.muzeumsmyslu.cz

Naše smysly jako klíč  k realitám

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..