Mezinárodní den jógy 2017, Slunovrat

Mezinárodní den jógy: Slunovrat 2017

 

Mezinárodní den jógy se slaví v den slunovratu. OSN jej stanovila na  21. června, a tím vyhověla žádosti Indie. Jogíni celého světa, slavte se! Letošní sváteční den, všemi milovaný slunovrat, padl na středu. 

 

Mezinárodní den jógy: Dýchej dobře!  Tentokrát Pelješac.

Slavíme o víkendech! 

Mezinárodní den jógy,  respektive jeho oslavu, odsunuly  mnohé české jógové školy z praktických důvodů na některý z blízkých víkendů. Zdá se, že největší nadšenci razí heslo „raději dříve, nežli později“. Většinou se tedy hromadně cvičí o víkendu 17. – 18. 6. Je to určitě správnější varianta, protože slavit se dá i podruhé, přitom druhý sobotní termín bude také korektní. Česká republika se k světovému svátku připojí prostřednictvím stovek českých jógových škol.

 

1. Večernice 

Spolek Večernice si vybrala termín číslo dvě: sobotu 24. června.  Ale od středy 21.6. se už – ve jménu Mezinárodního dne jógy – budeme chystat. Svátek oslaví o posledním červnovém víkendu, kdy zahajuje letní jógové soustředění u moře. Tentokrát to bude na poloostrově Pelješac.  Brněnské kurzy už mají prázdniny, ale to to není důvod k lenošení, naopak. Je doba, kdy si ke cvičení vybíráme místa, přitažlivá svou krásou, silou, klidem, dobrou energií,  abychom účinky našeho snažení umocnili. Cvičení ve velkém počtu soustředěných cvičenců (TADY A TEĎ) dává věci sílu největší. Nuže, vyberte místo a pozvěte přátele. Budou se k vám stahovat jogíni z dalekého okolí a během cvičení se budete vzájemně podporovat. Tak si milé Večernice nezapomeňte vzít podložku a hajdy do parku. Kdyby pršelo, tak si zacvičte aspoň doma. Den začneme Pozdravem Slunci.

 

Typy, kde můžete slavit:

Jarní jóga u moře 2017  je plná, takže malá možnost ještě zbývá na konci prázdnin. Ale ti, kteří se k nám přidají přímo na místě, budou vítáni. Slavíme v mezinárodním znění.

 Jogíni, slavte se! 

2. Systém Jóga v denním životě

Jde o  systém indického swamího  Maheswaranandy, ke kterému se hlásí také  Večernice. Zmíněná společnost zve své příznivce a jejich přátele na Den otevřených dveří do Střílek v sobotu 17. června. Hromadné cvičení v místní zámecké zahradě bude běžet určitě celý den.

Připojit se můžete ale i v místě svého bydliště, kde jistě najdete cvičící skupinky v parcích.  Fanynky Večernice z Brna by mohly 17. června v 9:30 – 16:00 zajít do parku na Kraví hoře, k jezírku:  davy cvičenců nepřehlédnete. Jděte včas, ať  „chytnete flek“.

V knihovně Jiřího Mahena v Brně,  vám  Martin Repko, přednosta ortopedické kliniky Lékařské fakulty MU a Fakultní nemocnice přednese fakta na téma Systém Jóga v denním životě v prevenci a léčbě bolestí zad.

V Městském parku v Kyjově se lze zařadit ve středu 21. června.

Z dalších krásných míst uvádím například zahrady Jezuitské koleje v Kutné Hoře 17.6., 15:30 – 17:30,  Barevný ostrov, Černošice – Mokropsy v Praze (18. 6., 8.30 – 10.00,) nebo Jógacentrum Český Krumlov.

 

3. Pražská centra ve všech parcích

Mezinárodní den jógy už od května nacvičují různé skupinky v parcích po celé Praze. Některým Pražským do pohody nedávno vstoupila bouřka, ale to nevadilo, příležitosti se opakují.

 

4. V Brně

Kraví Hora bude jednička, ale trávníky v Lužáneckém parku už nyní obsazují nadšenci, takže ani ten, kdo zavítá sem, neprohloupí.

5. Všude na světě: Trochu jako Silvestr

Vloni svátek padl na sobotu, a to byla výhoda. Celosvětově se cvičilo ve vlnách, které prý na sebe  navazovaly  od východu na západ: postupně všichni dobří jogíni začali zároveň s východem slunce. Zřejmě z toho vyšel podobný špás, jaký lidé na planetě provádějí během Silvestra, když hodinu po hodině bouchají ohňostroje v různých městech. Jednou budou televize světových studií určitě spouště řetěz vlnového cvičení jógy. Výhodou je, že se může účastnit každý, a to zadarmo. Jogíni mají pro tuto legraci smysl, takže možná bude jógová vlna  ještě veselejší, než ohňostroje.  Zvláště pokud lidé, kteří právě docvičili, ucítí, jak jim v žilách proudí nová síla. Vloni se prý akci říkalo celosvětová „Mexická vlna Pozdravu Slunce“. Byla spouštěna na mnoha místech pár minut po východu slunce. Nevím jestli se vlna povedla podle plynulého střihu. Vím jen, že světové TV kanály si ničeho nevšimly.

 

Spirála Jang: Buďme hodní!

To byla rovněž akce loňského roku. Po celém světě se jogíni snažili pořádat  Celosvětovou synchronizovanou meditaci. Její součástí byla sedmiminutová modlitba s názvem „Srdce světa“.  K tomu se mnohá jógová centra světa přidávala k „Meditaci ve spirále Jang“.  Trvala půl hodiny a běžela v několika městech po celém světě současně, prý přesně  v době, kdy zaznamenáváme tzv. astronomické maximum letního slunovratu. Meditující se posadili do spirály a drželi se za ruce. Meditace ve spirále Jang vás povznáší do lepšího světa, protože ve vás probudí vaše lepší JÁ. Tomu dnes říkáme transformace, a v podstatě to znamená, že budeme hodnější.

 

Midsummer je Slunovrat

Astronomický Midsummer, Slunovrat, je chvilka, kdy sluneční paprsky dopadají kolmo na obratník Raka. Pak se Slunce zase obrací zpátky. Máme nejdelší den a nejkratší noc. Magická chvilka, kdy se má oslavovat dokonalost těla, síla slunečních paprsků a taky tančit u ohně, který očišťuje od zla. Máme cvičit jógu,  hledat vzácné poklady a sbírat léčivé byliny.

Užijte si to, protože od této chvíle už budou letos naše dny vždycky jenom a jenom kratší, což je veliká škoda. Dobrá zpráva je, že alespoň nastává astronomické léto. Dobře si jogíni vybrali svůj den!

 

 

Pavla Hobstová, lektorka jógy

 

Mezinárodní den jógy 2017, Slunovrat
Tagged on:                 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..