Lorcova Krvavá svatba je na JAMU pohřební hostinou

Poetická venkovská tragédie Krvavá svatba španělského dramatického básníka Federica Garcíi Lorcy (1898 – 1936) propojuje prvky andaluského folklóru s moderní básnickou obrazností a patří k nejoceňovanějším textům světové dramatiky. Jako absolventské představení připravili slavné drama studenti Divadelní fakulty JAMU v Brně.

 

 

krvavá svatba


 

Mladí profesionální adepti herectví odehrají překlad Vladimíra Mikeše, o režii se postaral Juraj Augustín. Studenti JAMU hrají ve scénografii a kostýmech Martina Ondruše a hudbou Jiřího Najvara. Podle Ondruše je scéna i kostýmy ke Krvavé svatbě antiiluzivní a neilustrativní, výtvarná koncepce scény nepopisné. Ve vztahu k Lorcově textu vychází ze zkratky a metafory. 

Scéna nové inscenace je řešena jako částečná aréna ve tvaru podkovy a to přímo v prostoru hlediště.Druhým hlavním motivem výpravy je velký stůl, který je zároveň molem a pódiem.

Dramaturgicko- režijní koncepce této inscenace vychází z toho, že kolem stolu se de-facto neodehrává svatba, ale pohřební hostina. Všichni protagonisté jsou oblečeni v černém a každá z postav má na sobě pás se skrytým barevným motivem, který se v průběhu večera objeví. Barevnost textilních pásů je určena podle vztahových nebo rodinných vazeb postav.

Architektura stolu tvoří velkou prolézačku, prostor pro hru. Mechanicky se dá proměnit v šikmu, má kupříkladu zadní část, která se dá odklápět.  Ve vrchní desce jsou umístěny tři prostupy, a to například pro nástupy postav Smrti a Luny. Antiiluzívnost scény i kostýmů je vytvořena grafickým černobílým provedením.

Krvavá svatba:

Premiéra dnes, v pondělí 31. 3. 2014 v 19 hodin v Divadelním studiu Marta v Brně.

Nejbližší reprízy: 1., 2., 3. a 4. 4. 2014

Dospělý 100 Kč
Děti/ studenti/ důchodci 100 Kč
Studenti JAMU, Konzervatoře a Divadelní vědy FF MUNI zdarma

 

Luboš Mareček

 

 

Lorcova Krvavá svatba je na JAMU pohřební hostinou
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..