Jurta v Lužánkách: klepejte a vstupte!

Opravdová mongolská jurta stojí už od začátku května v brněnských Lužánkách na nejkrásnějším místě: pod staletým stromem, pár metrů od jezírka. Že se dá takhle stanovat prakticky v samém středu Brna, tomu by uvěřil opravdu málokdo. Dovnitř může vstoupit kdokoliv, v případě, že je zrovna zavřeno, klepejte.

Dveře a okno

strop

Dřevěná dvířka do jurty jsou krásná a nápadná: červená s ornamenty  ve východním stylu. Uvnitř je to podobně mongolsky malebné. Stěnu tvoří dřevěná konstrukce, obal většinou z vlny a neprodyšných plachet, jediné „okno“ je na stropě a říká se mu koruna.

Lužáneckou jurtu provozuje občanské sdružení Centrum Mandala, které uvnitř umístilo výstavu speciálních malovaných ornamentů v kruhu, mandal.

Mandaly

Benefiční výstava Mandala dětem běží již třetím rokem a je  putovní výstavu. Uvnitř jurty uvidíte nejkrásnější mandaly, které porota vybrala z téměř 1300 obrázků.

Tento výtvarný projekt centrum mandala věnuje dětem do osmnácti let. Děti je namalovaly a nejhezčích padesát mandal , které dávají dohromady putovní výstavu budou použity pro výrobu mandalového kalendáře na příští rok.

Bene – dobře

Výstava je prodejní, výtěžek podpoří dětské domovy. Pokud si pořídíte mandalu domů, vězte, že se jedná o kruhový ornamentální obraz, který se objevuje prakticky ve všech lidových kulturách. U nás se mandala spojuje hlavně s buddhistickým náboženstvím, a to díky tibetským mnichům, pro které tvorba mandal projevem tvořivosti, krásy a hlavně pomíjivosti.

Během celé doby výstavy probíhají v jurtě doprovodné akce. Ještě zajímavější je doprovodný program: běží zde malé minikurzy, terapeutické hodinky, přednášky a workshopy. Zajděte se podívat zúčastněte se. Cena je velmi přátelská, jen tak „jako“, výtěžek benefiční, poznání neobvyklé.

v jurtě

 

 

Pavla Hobstová

Jurta v Lužánkách: klepejte a vstupte!
Tagged on:     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..