Jóga pro seniory a ideál krásy

Vyhlásit Jógu pro seniory byla bezva finta. Dámy cvičí se zápalem a chodí sem mimo jiné i proto, že nemají trému před ostatními kvůli tomu, že nejsou mladice. 

Ideál krásy a ideál smíchu

I když v józe se to tak nebere, neustále mají před sebou ideál krásy, který vytvořila společnost především proto, aby mohla starší ženy buzerovat. Manévr se společnosti povedl, ideál krásy je účinným likvidačním nástrojem.Jóga pro seniory

V józe pro seniory  krása nikoho neděsí a to je dobře. Navíc jóga je opravdu pro všechny. Alespoň pokud si někdo z potrhlých Evropanů nevymyslí třeba „jógu smíchu“. Viděla jsem ji vloni v létě na vlastní oči: skupinka lidí se násilím nutila do smíchu, otvírali ústa, plácali se do stehen a nakonec odpadávali, spolu s jejich vedoucím se smálo už jen pár týpků, kteří nechtěli přiznat, že jejich smích je umělý a únavný. A řeknu vám milé čtenářky, že můj ideál se cítil jakoby právě dostal do držky.

Mladí a staří

Cvičenky různého věku provádí cviky podle svých možností třeba jen na 50%, ale účinky jsou stopro. A mimochodem: pružnost a pevnost těl kupodivu nemluví vždy ve prospěch mladých dívek. Může to být klidně fifty fifty.

Dámy tvrdí, že vždycky aspoň tři dny po cvičení vědí, že něco se sebou prováděly. Mezi sebou si pak vypráví, jak se nemohou hýbat, ale smějí se tomu velmi rozpustile, takže to s tou nehybností nebude tak horké.  No a za dva tři měsíce se pohyb pro tělo stane tak normální, že už jim naopak chybí, když někdy nepřijdou.

Kouzlo je v detailu

Na pokročilost si v hodinách moc nehrajeme, každý má starosti sám se sebou. Cvičíme podle systému Jóga v denním životě, a ten je určen pro průměrného Evropana. A průměrný Evropan (bez ohledu na věk) by pak měl cvičit pořád, až do stáří.

Kouzlo tohoto systému je v tom, že můžeme cvičit sérii zvolených cviků a ásán téměř bez ohledu na pokročilost: ásánu neboli jógovou polohu dotáhneme jen do takového stupně, do takové dokonalosti, které nám vyhovuje. Stačí, když ji tělo jen naznačí, dotáhnout se dá až později, až se cvik natrénuje. Dokonce prý stačí cvičit jen v duchu, ve své představě, úkon se ukládá do buněčné paměti a pokaždé když to zacvičíme znovu, tak se dostaneme o jeden milimetr dál, blíž k dokonalosti.  A za rok už je to hodně daleko. Ale zas na to milé dámy moc nehřešte, cvičit jen v duchu, to už mi lidé v hodině také navrhovali. Abych byla konkrétní, byl to nápad muže.

Asány 

Jógové polohy vybírám tak, aby si je každý mohl zacvičit podle svých možností. Přitom má každý dost práce sám se sebou a do nikoho jiného mu nic není.

Specializaci „pro babičky“ – v Jógu pro seniory – považovali mí bližní za nesmysl. Tvrdili, že do hodiny pro babičky nikdo nepřijde, protože je to degradující. Kdo by se dobrovolně hlásil mezi babičky? Ale opak je pravdou.

Babiček je hafo: nejvíce ve věku mezi šedesáti a pětasedmdesáti. Pochopitelně nejde o to, zda mají vnoučata. Pro tuto sociální skupinu u nás existuje velmi málo společenských a zábavních aktivit, je ve společnosti upozaděná.

Pavla Hobstová

Zájemci pište na vecernice50@centrum.cz

Jóga pro seniory a ideál krásy
Tagged on:

One thought on “Jóga pro seniory a ideál krásy

 • 6.9.2015 at 19.42
  Permalink

  Dobrý den,
  ráda bych přihlásila maminku do kurzů jogy, je jí přes 70 a hledá po smrti tatínka trošku zábavu a partu fajn lidí.
  Prosím, můžete mi napsat, kdy a kde se kurzy konají?
  Děkuji,
  Martina Lukscheider

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..