Hipsteři zatroubili na Pálavě
Šedesátnící, odění ve skautském stylu obsadili o poslední dubnové sobotě Pálavu.
Hipster (Wikipedie): příslušník společenské subkultury dvacátníků a třicátníků, která si zakládá na své nezávislosti v myšlení, odívání.
Kdybyste to nevěděli, tak hipsteři preferují stylové oblečky, hudbu, jídlo nebo ideály. Díky tomu je pak daná subkultura názorově i vzhledově konzistentní. Hipsteři opovrhují nenápadností a většinou. Co se ale věku týká, v tom se stará dobrá Wiki evidentně mýlí. O dvacátníky nejde. Mezi hipstery se můžete dostat v každém věku, kdybyste to chtěli vědět přesně.
Svoboda pro Červenáčka
Během té horké soboty na Pálavě všichni mladí blogeři, facebookeři, twiteři a jiní voyeři bledli závistí, když potkali subkulturu novopečených šedesátníků: Rychlé šípy z Brna. Zírali a do svých tabletů hned ukládali návody, jak správně se má dávat ostatním najevo své pohrdání mainstreamem a komerčními cetkami. Na Pálavě se totiž všichni hustý týpci teprve dnes dozvěděli, jak být nespoutaně nezávislý.
Skautky s pozdravem
Výhody hipstejnokroje
Staří skautští hipsteři na Pálavu dorazili v kraťasech. Punčochy proti křečovým žilám pod nimi frajeřinu neujídají, volíme přece tělovou barvu. Kdo nepřetáhne tričko přes břicho, šlape bez. Bundičku z opravdové celtoviny necháme dole, vždyť jdeme jen pár kroků a rozmazlený není nikdo. Mirek Dušín, který si kdysi vlastnoručně dopisoval s Jaroslavem Foglarem a oheň byl pro něj posvátný, nese táborovou trubku. Její stříbrný hlas neselhal ani nadmořské výšce, a tak na ní mohou hřebenové turistky v růžovočerné Alexix softshell mikině typu B oči nechat.
KPZ s tabletkami
Zkuste si někdy vyjít se starou partou militantních trampů, určitě vás něco zaskočí. Jak ti umí člověku pevně podat ruku! O tom se vám bude i zdát! Jeden stisk nestačí, a tak vás ten starý kamarád ještě vezme za palec. A vy jeho taky, kdybyste to náhodou nevěděli. Tím vám dává najevo, že když vám v kopci přijde špatně, můžete s jeho přátelstvím počítat. Zachrání vás vlastnoručně, bez mobilu a bez záchranky. Mobil by totiž na dně starého dlouhého batohu (kletrák) s jedním jediným otvorem (a bez zipů) zaručeně nenašel. Do kletráku se totiž na pochodech lezlo pouze ráno a večer, protože i kdybyste chtěli vyndat jen sirky, ven musí jít všecko. Ale kdo by hledal mobil, po ruce je krabička poslední záchrany. V posledních letech v ní mají své stálé místo tabletky pod jazyk.
Tabletky pod jazyk…
Tajemství skupinových foto
Tábornický pozdrav ovšem není jediným poznávacím znakem. Když vyleze na pálavský hřeben poslední šedesátiletá skautka ozdobená vnučkami, Mirek Dušín zatroubí a všichni mazáci si vzpomenou: je čas vzít prášky.
Zatímco ostatní turisté se samovolně seskupují pod hradem kvůli selfíčku, skauta by nic takového ani nenapadlo. Skaut vytáhne stařičký digitál, nastaví samospoušť a berte sýr!
Sestavovat skupinku pro společné foto je rituál, o který se stará parta hipsterů dobrovolně nepřipraví: chvilku to trvá, ale nenudíte se. A hierarchie skupiny je z fotky vždycky jasná na první pohled.
Na hřebeni Pálavy mají hipsteři v plánu softball, kuličky, nebo jinou divočinu, ale nakonec zírají dojatě na bílé skály a vzpomínají, jak po nich tenkrát dávno slaňovali postaru. To znamenalo na jednom laně a bez jištění! Kdybyste to chtěli vědět přesně.
Pavla Hobstová