Dotace do jógy: Brno

Dotace do jógy

Brno podpořilo jógu dotací

 

Večernice je prvním spolkem v republice, který dostal od města dotaci na cvičení jógy. Tím pokrokovým městem je Brno, a možná je v tomto směru i první v Evropě. To bych ráda řekla k Mezinárodnímu dni jógy. 

Když říkám, že Brno je město pokrokové, vím, o čem mluvím. Vycházím ze zkušenosti, že oficiální či jinak úřední místa na jógu moc „nedrží“. Vidí v ní mnohdy  tajemné a možná i temné mystérium, kde lidé divně dýchají, někteří dokonce stojí na hlavě a říkají „óm“.

 

Brno je zlatá loď

 

Oceňuji veliký politický čin našeho města. Úžasné na tom je, že dotaci sice malou, ale velmi přátelskou, odsouhlasilo letos na jaře brněnské zastupitelstvo, které čítá šedesát lidí. Nemyslím, že souhlas byl jednomyslný, ale byl moc krásný. Dotace činí 30 tisíc korun na jeden rok jógy pro brněnské babičky, pro udřené úřednice, či pro jinak znevýhodněné starší ženy a seniorky. Projekt se vztahuje na nájmy za tělocvičny a výrobu webových stránek.

Tento fakt s sebou nese informaci, že zastupitelé, a také úředníci Brna, vědí, že jóga je dobře promyšlený systém, který nám pomáhá udržet si stálé zdraví. A že se investice městu vyplatí. A kdo by nevěděl, že výhodnější je platit málo za prevenci, než hodně za léčbu!

 

Genderová informace

 

Spolek Večernice sdružuje starší ženy, které kultivují svůj životní styl. Komunální podpora jógy pro starší ženy s sebou nese i důležitou genderovou informaci: znamená to jakési uznání, že starší ženy jsou zvláštní sociologickou skupinou s vlastními potřebami. Stejně jako třeba muži, kteří mají potřebu hrát fotbal, nebo na něj aspoň koukat. Jako feministka totiž nerada vidím jednostranně rozdělované dotace do mužských sportů, jako je právě fotbal a jeho milionové stadiony. Je to genderově velmi nevyvážené, protože pokladnu plní muži i ženy teoreticky stejně. Prakticky mají ženy nižší platy než muži, což nevyváženost jedině umocňuje, ale o tom si povíme jindy.

Časté padání

 

Příčina této nerovnováhy muže být právě v tom, že potřeby starších žen zatím nikdo nedefinoval. Popsat by je měly především samotné ženy, které ale žádné potřeby veřejně nedeklarují, jakoby jejich jedinou touhou bylo – být doma a uklízet. A tak to jejich jménem částečně učinila Večernice: nejen žádostí o podporu, ale hlavně tím, že jsme osm let cvičily i bez ní. Bylo to potřeba. životní styl, velmi jednoduchý, a zároveň specifický. Úspěchu totiž v józe dosahujeme sice snadno, ale zároveň tvrdohlavě: neustálým opakováním. To, co dnes provedeme v nedokonalé formě, zítra bude o milimetr lepší. Naši jógu charakterizuje přísloví ze středoškolské latiny: Kapka hloubí kámen ne silou, ale častým padáním. Tak to máme nastavené a nejde jen o kapky. Nejde ani o cvičení. Jde o všechno. Cvičící babičky dokazují, že jógu může cvičit opravdu úplně každý a stačí k tomu dva metry místa a ještě mnohem menší podložka.

 

Dotace do zdraví

Naše hodiny jsou dostupné co největšímu okruhu žen. Účastnice jógy týden co týden komentují změny na svém těle: pomalu odchází ztuhlost, bolesti zad, a vlastní pohyb ženám zlepšuje náladu. Zvýšení pružnosti těla vede i k pružnosti ducha, souvislost se nedá popřít. Je úplně jasné, že cvičící babičky pak i v „civilu“ mnohem lépe čelí životním změnám. Odhodlaly se dělat něco nebývalého, a k tomu ještě bylo nutné zapomenout na pohodlí domácího křesla. Mění svůj životní styl a kultivují nejen své tělo, ale taky samy sebe. Do hodin přivádí další a další adeptky, a tak pozitivně ovlivňují i ty ostatní. Ve městě pak vnikají nové společenské stereotypy.

  A tak město Brno společně se spolkem Večernice dělá velký krok ke kulturní změně společnosti. Jde to vlastním dobrým příkladem a taky politickou cestou. No řekněte sami, není to dobrý nápad? Dnes tomu říkáme evoluce.

 

Pavla Hobstová, lektorka

 

Dotace do jógy: Brno
Tagged on:             

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..