Domov u Františka je obsazen dřív než začal

Domov u FrantiškaDomov u Františka v Újezdu u Brna pro 100 seniorů s Alzheimerovou chorobou je obsazen dřív než se o něm dozvěděli novináři. 

Je určen pro sto uživatelů s Alzheimerovou chorobou či jinou demencí. Je však již nyní obsazen do posledního místa, přestože  ještě není otevřen, hejtman Hašek  pouze v přestřihl pásku. O přestřižení úřad vydal tiskovou zprávu v pátek 18.3. 2016.   O možnostech umístění seniorů však  veřejnost zatím nebyla informována. 

Přesto k  tomuto dni bylo do  domova podáno 247  žádostí o umístění. 

Kolik stojí jedno místo 

Pro běžné uživatele není jasné, jak se šťastnější žadatelé dozvěděli o volných místech. Na internetu o Domovu u Františka do 18.3. existovaly jen ojedinělé zprávy z loňska (že byl položen a vysvěcen základní kámen). Jaký je postup podávání žádostí a kam ji doručit, lze najít na provizorních stránkách zde: http://dpsujezd.cz/. Neinformovaný uživatel je ale  přes vyhledávače nenajde. 

 Je to škoda, protože bychom se dozvěděli, že místo pro seniora stojí pouze kolem deseti tisíc měsíčně. Pro srovnání, v podobných soukromých sanatoriích přijde již na 30 tisíc a informace mají tedy cenu zlata.

 

Nejlepší v Evropě

Večernice náhodným dotazováním mezi pečujícími ženami  zjistila, že žádná z nich o Domovu u Františka předem nevěděla. Přitom se o tato data dotyčné ženy zajímají, protože domácí péče o dementního člověka je velmi vysilující a ohrožuje zdraví pečujícího. Informace o možnosti umístění jsou pro pečující životně důležité.

Domov u Františka v Újezdu u Brna je letos nejvýznamnější investiční akcí a největší svého druhu na jižní Moravě. Krajský úřad Jihomoravského kraje využívá prostředky z úvěru Evropské investiční banky.  Domov přišel na 160 milionů korun. Náměstek hejtmana Marek Šlapal řekl, že domov v Újezdu u Brna má tu nejlepší péčí, která v Evropské unii existuje. 

 

Dotaz jak o místo v Domově u Františka požádat, případně jak se dovědět o otvírání hospiců zavčas, Večernice  poslala na Krajský úřad Jihomoravského kraje úřad. Náměstek hejtmana Šlapal redaktorku na schůzce osobně ujistil, že výběr pacientů je regulérní a spravedlivý, pod dohledem komise zdravotníků a sociálních pracovníků, kteří zvažují všechny zdravotní a sociální okolnosti. Komise dá proto přednost těm, kteří péči opravdu potřebují, bez ohledu na pořadník.  

 

 

Pavla Hobstová

 

 

Domov u Františka je obsazen dřív než začal
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..