Domácí hospicová péče dostane 10 milionů

Domácí hospicová péče v Jihomoravském kraji letos dostane od státu 10 milionů korun.

Podle mluvčí JMK Elišky Holešinské Windové se v loňském roce tato podpora osvědčila. Podle Večernice má projekt jedinou chybu: veřejnost o něm neví, takže peníze se dostanou jen na určitá místa. Odhaduji, že bude třeba zveřejnit „manuál“, jak v takovém případě postupovat.                                                                                                 

Náměstek hejtmana Marek Šlapal sděluje: 

Sedm milionů v roce 2015, deset milionů v roce 2016. Jihomoravský kraj pokračuje v podpoře domácí hospicové péče, kterou pilotně a jako první kraj v republice vyzkoušel v loňském roce.

„Loni bylo podáno osm žádostí ve výši téměř 12,5 milionu korun. V rozpočtu byla vyčleněna částka 7 milionů. Z uvedených osmi žádostí byla jedna z dotačního programu vyřazena, a to z důvodu, že si organizace podala žádost na stejný projekt ve dvou dotačních programech,“ uvedl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Marek Šlapal.

V roce 2015 byly podpořeny tyto organizace:

Název organizace Název projektu Částka poskytnuté dotace
Zdislava s.r.o. Poskytování domácí hospicové péče organizací Zdislava s.r.o. 140 000 Kč
Diecézní charita Brno Domácí hospicová péče v JMK      3 795 000 Kč
Sanus Brno Poskytování domácí hospicové péče         750 000 Kč
Oblastní charita Vyškov Mutidisciplinární tým pro dlouhodobě a nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny         700 000 Kč
Charita Veselí nad Moravou Domácí hospicová (paliativní) péče         420 000 Kč
Hospic sv. Alžběty o.p.s. Domácí hospicová péče         900 000 Kč
Homedica s.r.o. Domácí mobilní hospicová péče         295 000 Kč

 

Celkem bylo tedy na podporu domácí hospicové péče v roce 2015 vyplaceno z rozpočtu JMK 7.000 tis. Kč. Tato péče byla poskytována na území Jihomoravského kraje několika organizacemi:

domácí hospicová péče

Celkové náklady na zajištění projektů domácí hospicové péče podpořených organizací byly v roce 2015 ve výši 11.801 tis. Kč. Dotace z prostředků Jihomoravského kraje činila v průměru 60 % (dle podmínek dotačního projektu mohla činit max. 80 %) – viz následující graf.

domácí hospicová péče 1

 

Díky podpoře ze strany Jihomoravského kraje došlo také k nárůstu počtu klientů, kteří mohli své poslední dny prožít v domácím prostředí. Vývoj za období 2013 – 2015 je uveden v následujícím grafu.

Počet klientů v jednotlivých letech 2013 – 2015, kteří zemřeli doma, znázorňuje následující graf.

domácí hospicová péče 2

 

Všichni příjemci dotací v programu podpory domácí hospicové péče dodali vyúčtování dotací ve stanoveném termínu a v pořádku.

domácí hospicová péče 3

„Zahájení podpory domácí hospicové péče v rámci Dotačního programu „Poskytování dotací z rozpočtu Jihomoravského kraje pro rok 2015 na podporu poskytování domácí hospicové péče v Jihomoravském kraji“ se jeví jako velmi přínosné. Síťové rozložení organizací zajišťujících poskytování domácí hospicové péče je reakcí na rostoucí poptávku po této službě umožňující prožít poslední dny života pacientů ve svém domácím prostředí,“ doplnil Marek Šlapal.

Jak sdělil, potvrdilo se, že při zajištění komplexní péče, jsou rodiny schopny zvládnout poslední dny svých příbuzných v domácím prostředí.

„Vzhledem k tomu, že o podporu domácí hospicové péče byl v roce 2015 velký zájem široké veřejnosti, byl pro rok 2016 navržen a schválen Dotační program „Poskytování dotací z rozpočtu Jihomoravského kraje pro rok 2016 na podporu poskytování domácí hospicové péče v Jihomoravském kraji“, kde je v rozpočtu vyčleněno a schváleno 10 mil. Kč,“ uvedl náměstek.

Výstupy projektu budou podkladem pro žádost o systémový přístup k této problematice ze strany Ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven.

Zpráva Jihomoravského kraje

 

Domácí hospicová péče dostane 10 milionů
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..