Diagnóza na počkání? Zapomeňte!

Diagnóza na počkání? Ale čekáte dlouho. 

Domluvte se po dobrém!

Napsáno pro časopis Pečuj doma

 

Dal vám lékař poukaz na vyšetření, nebo dokonce na nějaký léčebný zásah? Tak to se tešíte, že konečně odstraníte svůj zdravotní problém.  Ale ouha! Na daném pracovišti mají čas až za dlouho. Čekání na diagnostické vyšetření dokáže pacienty mnohdy vyděsit k smrti,  zvláště v případech, kdy čekáte dlouho. Potřebujete vyšetřit selhání některé své části těla, máte problémy a máte strach. Může hrozit nebezpečí z prodlení. Možná bude diagnóza vyžadovat operaci. Můžete mít bolesti. Není se čemu divit, vždyť kolikrát jde o život.

 

Nepovinná lhůta

 

Mnohdy je ale lepší obtelefonovat více možností a pokusit se najít na diagnostických pracovištích nějakou skulinku, do které se vlezete. Proto bych neradila spokojit se v každém případě s prvním vzdáleným termínem, který vám  zdravotnické pracoviště nabídne. Bohužel – nikdo není povinen vás vzít tehdy, kdy potřebujete, můžete to ale zkoušet.

Pokud zapátráme po zákonech o stanovené minimální lhůtě na vyšetření, budeme málo úspěšní. Tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý vysvětluje: „Jediným předpisem, který explicitně upravuje časovou a místní dostupnost zdravotních služeb, je Nařízení vlády 307/2012 Sb https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-307.   Z tohoto předpisu zjistíte, že čekací lhůty na diagnostiku nejsou nijak explicitně stanoveny.“

 

Zákony pro lidi

Nahlédněme do těchto zákonů podrobněji: najdeme 13 vyjmenovaných zákroků, které patří mezi plánované hrazené služby a mají minimální určenou lhůtu časové dostupnosti. Nejdéle se smí čekat na náhradu kyčelního a kolenního kloubu, je to 52 týdnů. Vyšetření magnetickou resonancí musí proběhnout do 5 týdnů, to je zákonem zaručeno. Předpis nedefinuje, co může pacient dělat, pokud se pro něj opravdu nenajde „volné okýnko“, ať už v jeho nemocnici nebo jinde.

Zdravotnické noviny Zdraví Euro tento zákonný předpis vysvětlují celkem srozumitelně. Citujme:  U artroskopie je nepřekročitelná lhůta 8 týdnů. Na operaci katarakty může pacient čekat maximálně 30 týdnů. Zahájení biologické léčby roztroušené sklerózy musí začít do 4 týdnů po její indikaci příslušným pracovištěm. Dále jsou lhůty stanoveny u echokardiografie (10 týdnů), u angiografie nekoronárních tepen a vaskulárních intervenčních výkonů (8 týdnů), denzitometrie (16 týdnů), mamografického vyšetření (6 týdnů), magnetické rezonance (do 5 týdnů), endoskopického vyšetření (4 týdny), počítačové tomografie (3 týdny) a skiagrafie a sonografie (2 týdny).

Výše popsané se vztahuje na plánované výkony, nikoli na akutní. Pokud je tedy pacienta nutné akutně vyšetřit prostřednictvím zobrazovacích metod (například kvůli podezření z onkologického onemocnění), má tento právo na okamžité vyšetření. Jde o to, že nutnost OKAMŽITÉHO VYŠETŘENÍ určuje lékař. A ten může a nemusí mít na diagnózu správný názor.

Račte si vybrat

Na diagnózu čekáte jako na smilování. Doktor House by pomohl okamžitě, ale nemá čas. V rámci svého práva na volbu lékaře si pacient pracoviště smí vybrat. Pokud by mu připadala lhůta do zákroku dlouhá, může vyhledat jiné zařízení s kratší čekací dobou.

Ze znění zákona tedy nelze vyčíst, co může pacient udělat v případě, že není na výběr, a v zákonné lhůtě se na něj nedostane řada opravdu nikde. V takové chvilce každý řeší problém po svém. Podle mých zkušeností se v zoufalství dá  leckde domluvit po dobrém. Dokonce i po telefonu. Každý ale touto cestou postupovat nechce.

 

Chcete změnu?

Zařiďte si ji. Podle protokolu bychom se měli ptát zákonodárců, jak dál. Hledat někoho, kdo se současným stavem nesouhlasí, a chtěl by předložit pozměňovací návrh.  To se ale lépe řekne, než udělá.

Požadavky by byly velmi specifické: chtěli bychom dobrovolníka, který je patrně nemocný, a kterému vadí, že dlouhým čekáním na vyšetření mu hrozí nebezpečí z prodlení kvůli maření včasné diagnostiky a také včasné léčby.  Možná se najde spíš žena, dobrovolnice (ženy mají větší smysl pro změnu). Ta si najde svého poslance, předloží mu pozměňovací návrh, sežene sympatizanty a jde se interpelovat. Mezi tím by ale měla zároveň ještě oběhnout diagnostická pracoviště a zkusit si někde domluvit vyšetření a vyslovení diagnózy po dobrém.

 

 

Pavla Hobstová

Diagnóza na počkání? Zapomeňte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..