Cvičící babičky sklízí potlesk

Jóga pro babičky, kterou Večernice otevřela začátkem března v Brně, se líbí. S podzimní sezónou se počet cvičících ztrojnásobil.

 

Vmísil se úspěšně i muž a taky pár mladých dívek, které mají volné dopoledne. „Máme taky co dělat, vůbec se nenudíme,“ culí se štíhlé figurky.
Že potřebují posílit zádové svaly, prodloužit achilovky a úpony šlach pod koleny, to by vzhledem k jejich křehkosti odhadl málokdo. I drobná mladá postavička má své skryté háčky. Pokud svou slabinu odhalí včas, než vyrazí na letní moře, bude problém pryč.

 

Bez napětí

Babičky kolem sedmdesátky si vzájemně sdělují zážitky: Líbí se jim, jak se jejich postava napřímila, a v ásánách vydrží mnohem déle, než tomu bylo na jaře. Napětí v zádech také pomalu povoluje. Je to radostná práce, když sledujeme drobná zlepšení již po prvním měsíci cvičení.

Změna chování našeho těla nastává postupně, a ještě o něco později se odrazí i na psychice samotné cvičenky. Důležité je i to, že babičky mohou v kurzech sledovat změny také na sobě navzájem a porovnávat se. Nejde o soutěživost, ale líbí se každý pokrok.

Sled změn pozorujeme asi v tomto pořadí: prodlužování šlach, uvolnění kloubů, zmírnění bolestí v zádech, snižování váhy. Většině nemocí lze jógou předejít, ale i likvidace následků stojí za to.

 

Amplitudy na vysoko

líbí se

Dalším pozitivem je větší klid a soustředění, koncentrace na sebe sama a svůj tělesný stav. Toho v hodinách docílíme pouhým cvičením jógových poloh. Myšlenky se soustředí na činnost těla a v mozku nastávají rovněž změny: alfarytmus o vysoké amplitudě. Ten vede k potlačení příjmu informací z vnějšku, to znamená, že cvičící výrazně eliminuje vyrušování. Cvičící osoba vnímá jen sama sebe, své pocity a mnohdy ani nereaguje na cizí podněty.

 

Co říkají lékaři

Lékařům se líbí, že cvičení jógy snižuje krevní cholesterol a nastává vegetativní přeladění organizmu: dochází k mobilizaci fyzických rezerv (dojde k zvýšení kortikosteroidů – hormonů nadledvinek v krvi) a nastartujeme aktivitu.

 

Pavla Hobstová (lektorka)

Cvičící babičky sklízí potlesk
Tagged on:

2 thoughts on “Cvičící babičky sklízí potlesk

 • 23.3.2015 at 15.08
  Permalink

  neznám nic lepšího a s Pavlou je to nenásilné, příjemné a při tom účinné

  ráda a upřímně d o p o r u č u j i všem dámám napříč věkovým spektrem

 • 8.10.2015 at 6.56
  Permalink

  Pavla je milá a příjemná, cvičení s ní je radost. Ke každému cviku je vyčerpávající popis, co jednotlivé cviky dělají s naším tělem.
  Doporučuji vyzkoušet v praxi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..