Cvičení u moře a cesta se štítem

Cvičení u moře  a cesta se štítem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cvičení u moře ráno a večer, zároveň s tanečky rozpustilých delfínů. Plavání. Den co den. Co jsme ve vodě posílili, na suchu zase protáhneme. Pak přijde spravedlivá únava a svalová bolest. Poznáváme slabiny našeho těla, tím se učíme jej vnímat, rozumět, co nám říká. To pro dnešního Evropana není samozřejmé, a v mnoha zemích se pořádají naučné kurzy jen kvůli tomu. Vnímání těla se stalo dokonce i tématem mezinárodních konferencí.

 

Tady a teď

Zní to vědecky, ale pochopit oč jde, může každý, kdo při zaujímání jógové pozice dojde k místu, kdy už to dál nejde. Bolí to a tělo právě promluvilo: Dál už ne. Leda zítra, nebo za rok. A my si to uvědomíme, zapamatujeme, a to stačí.

Tak měníme sami sebe, nejprve fyzicky, pak i mentálně: Udělám to každý den a jednou zmizí hraniční bolest těla. Jsem stále pružnější a neočekávané děje zvládnu hravě.

Snadno vnímáme také přítomný okamžik „tady a teď“. Toho si cenili jogíni před tisíciletími, a dnes jej hledají lidé v módních kurzech rozvoje osobnosti, jako zaručený klíč ke štěstí. Proč ne, máme jej na dosah.

 

Veselí delfíni

První dva letošní běhy cvičení u moře má Večernice za sebou (druhé dva před sebou). Byly báječné. Osobité místo, které jsme obsadily, odolává tlaku globalizace. Není právě křižovatkou turistických cest a svou letošní „sezónu“ teprve startuje. Přijíždějí auta, rozlétají se okenice domů, které doteď zely prázdnotou a domácnosti vítají letní hosty. Zvyšuje se „cvrkot“:  Zavilé vytí sveřepých šakalů převálcují hudební večírky ve stylu disko. Sveřepci se ale naštěstí nenechají umlčet, posledním sveřepým smečkám v Evropě, chráněných zákonem, odběhnou za horu, a tam je ticha až dost. Delfíny disko nezajímá, zavile žertují, jen když chtějí.

Ano, cvičení u moře, jóga na ostrově Pelješac, jsme tady správně. Na konci sezóny jsme tady zpátky.

 

 

Přísloví o cestách

 

K působení exotických zvířat, subtropických rostlin, nekonečné vody a cvičení u moře se zde přidává další tvořivý fenomén, ať už chceme, nebo nechceme. Jak praví přísloví, nejlépe se člověk skvěle projeví na cestách.

Během dvou týdnů se v naší letní tělocvičně vystřídalo 25 účastnic a dva skvělí manželé. Účastnice brněnských kurzů jógy Večernice a přidaly se i Dámy z jiných měst, stejného založení. Bez výjimky Dámy s velkým D:  svým pozitivním přístupem k životním situacím mění společnost k lepšímu. Dokázaly se se smíchem povznášet nad drobnostmi, a uměly báječně přizpůsobit své tempo nejslabším členům putující skupiny. Vtáhly je do děje s elegancí sobě vlastní. Zabraly s úsměvem, kdykoliv bylo potřeba, a tím udělaly skupinu silnou. Ta pak projela pěkný kousek světa se štítem.

Milé Dámy, mnohokrát děkuji za sdílení cesty za poznáním a sebepoznáním.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pavla Hobstová

 

 

Podobné čtení najdete zde:

Dovolená u moře  je nejlepší vodoléčba

Cvičení u moře a cesta se štítem
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..