Co je TED.com

TED
TED

Kdo z vás milý čtenáři neví, co je to TED, je na čase, abych vám to pověděla. Je to světový projekt šíření myšlenek slovem. Zajímavá formulace, že ano. Projekt nastartoval už před 26 lety v Kalifornii a mnoho z nás se s jeho „produkty“ setkalo.

Jde o  americkou neziskovku, která se od doby svého vzniku rozrostla do velké organizace a podporuje iniciativy, měnící svět.  “Na TEDu” probíhají konference, kde vystupují zajímavé světové osobnosti. Mají promluvit tak, aby zaujaly laickou veřejnost. Mluví o svém životě, o svých projektech a výzvách. Vystoupí před velké fórum posluchačů a mají na své vyprávění pouhých 20 minut. Jejich řeč je pak “vyvěšena” na internetu na adrese TED.com. Někteří z hostů byli světově slavní, například Bill Gates, Steve Jobs, Jane Goodall, Sir Richard Branson, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende a bývalý britský premiér Gordon Brown.

Každý rok se konají dvě hlavní akce: Na jaře konference TED v Long Beach v  Kalifornii a paralelně s ní TEDActive, v Palm Springs a v druhá létě TEDGlobal ve skotském Edinburghu.

Patrně nejvýživnější – co se světového šíření týká – je internetová prezentace na You Tube: TED.com. Zde vychází neustále nové přednášky a rozhovory,  zajišťují širokou informovanost příznivců TED aktivit.  Open Translation Project  poskytuje titulky a interaktivní přepisy, na kterých se podílejí dobrovolníci.

TED zavedla výroční TED Cenu: věnuje finanční částku na podporu realizace nejlepších projektů. Ta to, aby prezentované myšlenky byly uvedeny do praxe. Varianta TEDx podporuje po celém světě místní akce. TED Fellows Program podporuje světové novátorství, aby  pomáhal zrození dobrých projektů.

Myšlenky hodné šíření organizace TED podporuje několika způsoby. Například TEDx: podpoří program místních akcí, které si lidé organizují sami ve své lokalitě. Tím myšlenkově spojí lidi podobného názoru.

Pavla Hobstová

Co je TED.com

3 thoughts on “Co je TED.com

 • 31.8.2013 at 9.21
  Permalink

  Ahoj *
  Při hledání na google jsem náhodou narazila na tvůj blog Večernice.
  Zdravím jmenovkyni 🙂
  Jsem dáma mající krásných 60 let a je mi pořád fajn.
  Řekla bych dokonce, že čím dál skvěleji.
  Věk neřeším.
  Co ano – to je realizaci těch všech úžasných plánů, vizí a snů, které mám pořád a které – doufám – že nikdy z mého srdce nezmizí.
  *
  Nikdy se nevzdávej svých snů.
  Když zmizí, budeš dále existovat,
  ael přestaneš – žít *
  ( Malý princ )

  Krásné dny tobě a všem skvělým Večernicím přeji. Astro-Večernice

  🙂

  ..

 • 1.9.2013 at 9.07
  Permalink

  Milá jmenovkyně, moc děkuji za podporu. Můžeme spolupracovat. Zatím jsem ale tak maličká, že si nemohu dovolit zveřejňovat odkazy, dělá to jistou technickou neplechu při stavbě blogu. Omlouvám se.
  Večernice

 • 11.9.2013 at 10.35
  Permalink

  Také zdravím Večernice obě – obě astroložky jak vidím, tedy se přidávám také se svou astropsychologií a cestamipsychosomatickými…jen poraďte obě, jak nastavit čas, aby ty večerní plány mohly spatřit světlo světa?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..