Pálení čarodějnice II.

Proměny čarodějnice

O průběhu pálení čarodějnic a o některých zvycích spojených s tímto rituálem lze soudit, že pocházejí z minulosti. V současnosti však existují v pozměněné podobě. Zvyky prošly řadou změn a proměnila se jejich funkce a díky tomu se tradice dochovaly do současnosti. V důsledku změn společenských poměrů došlo k proměně funkce ze sociální, ochranné či náboženské ve funkci zábavnou a komunikační či společenskou. Pálení ohňů v předvečer prvního máje je považováno za příležitost sejít se s lidmi a společně se pobavit. K pálení čarodějnic, zvláště při veřejně organizovaných oslavách, patří program skládající se z různých aktivit či atrakcí.

Čarodějnice dneška

Pálení čarodějnic již není záležitostí kolektivu jedné vesnice či osady. Došlo k proměně různými směry. Na jedné straně lze pozorovat, že je tato tradice vázaná na užší kolektiv jedné rodiny a případně přátel i známých. Na druhé straně je pálení čarodějnic organizováno veřejně a při této příležitosti se setkávají lidé, kteří se navzájem neznají a kteří pocházejí z různých lokalit.

Oslavy spjaté s pálením čarodějnic lze tedy rozdělit na veřejné a soukromé (intimní). Veřejné oslavy jsou organizovány různými kulturními či zájmovými spolky, často například sbory dobrovolných hasičů. Organizaci zajišťují také obecní úřady, kulturní domy či aktivní obyvatelé a skupiny obyvatel příslušných lokalit. Některé akce spjaté s pálením čarodějnic jsou ryze komerčního charakteru a za jejich organizací stojí nějaký soukromý subjekt, je tomu tak například u brněnské akce zvané „Čarodějáles“.

čarodějnice

V souvislosti s pálením čarodějnice se na různých místech v České republice koná ještě jeden specifický druh akcí související s oslavami poslední dubnové noci. Jsou nazývány „Czarotek“ a jedná se o hudební akce pod otevřeným nebem svojí povahou spadající do tzv. free tekno subkultury.

Autorka textů I. a II.:

Kristýna Mikscheová,

články vychází z textu bakalářské práce nazvané „Pálení čarodějnic v současnosti: vynalezený obyčej?“

Pálení čarodějnice II.
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..