Buddha zblízka a jóga

Buddha zblízka

 

Buddha zblízka je  raritní výstava v Národní galerii Praha ve Valdštejnské jízdárně. První akce tohoto typu v ČR. Seznámí vás  s hlavními principy buddhismu a historií jeho vzniku.  Výstava Buddha zblízka potrvá do 24. dubna 2022. Seznámíte se s životopisem Buddhy a poznáte některé příběhy z jeho života.

 

Buddha zblízka (sanskrt: probuzený, osvícený)  bytost, která dosáhla dokonalé realizace, a tak definitivně ukončila koloběh zrození. 

 

Kdo byl Buddha zblízka

Jmenoval se Siddhártha a byl princem v zemi pod Himálajem. Protože rodiče ho chránili před bídou světa, nesměl vyjít za brány paláce, aby nic nehezkého neviděl. Ven se vydal až jako dospělý ženatý muž, nastávající otec. Venku uviděl poprvé lidské utrpení a rozhodl se, že se do zlatého paláce už nevrátí. Jak to bylo dál s novopečenou maminkou, o tom už příběh moc nemluví. Jisté je  jedno: na své miminko se Siddhártha nepřišel ani podívat.

Kromě zrady manželky a dítěte v dalším životě dodržoval princip neubližování, nový životní styl: meditaci, kontemplaci, půsty a modlení a očistu těla a mysli. Tím se stal osvíceným a vyklouzl z cyklu samsáry, neustále opakovaného zrození a utrpení.

 

Buddhistické umění a Buddha zblízka

Buddhistické umění ve Valdštejnské jízdárně v Praze vám zprostředkuje pohled na buddhismus Indie, jihovýchodní Asie, jako je Thajsko, Vietnam, Kambodža, Barmy,  Číny, Tibetu, Japonska.

 

Výstavu pořádá Národní galerií Praha ve spolupráci s curyšským Muzeem Rietberg. Stáří exponátů sahá až do druhého století.   sochařských, malířských a dalších děl buddhistického umění ze sbírek obou institucí.  Výstavu doplňují audiovizuální a interaktivní prvky.

 

Buddha a jóga

Mnoho exponátů dokládá, jak to měl Buddha s jógou. Nejčastěji sedí v lotosové pozici, na zkřížených nohou a s rovnými zády. Najdete tu ale i známé jogínské ásány.  Několik exponátů se věnuje mudrám, důležitou součástí jógy. Jde o gesta rukou, tedy dlaní a prstů,  symbolizují energetické proudění v těle. Jsou používané v buddhismu i hinduismu.

 

Raritu mezi vystavenými uměleckými artefakty představuje 15 metrů dlouhý japonský obrazový svitek z přelomu 17. a 18. století s námětem legendy Buddhova života ve skleněné vitríně. Souběžně s obrázkovým leží i kaligrafický svitek, popisující příběhy slovem a písmem.  

 

Japonský Buddha s korunou s e symboly koloběhu zrození, s poupětem lotosu. Dřevo, pozlacení, polodrahokamy, kříšťál. 

 

Buddha, jak jej neznáme, tedy držící půst. 

 

Buddha s kobrou: sedící v lotosové pozici, medituje na svinutém těle hada, který jej chrání baldachýnem z vlastního těla (hlavou) před slunečním žárem.

 

Pavla Hobstová

Foto: Hana Hobstová a NG

 

Buddha zblízka a jóga
Tagged on:         

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..