Připomeňte územní plán!

Večernice o.s. vznesla připomínku na Územní plán města Brna za starší ženy. Bylo to snadné. Chtěli jste vznést připomínku, rozklikli jste odkaz mampripominky.cz a odkaz udělal vše za vás. V momentě jste zjistili to nejpodstatnější a poslali odpověď.  Stačilo vám 5 minut.

 Jde to samo

Jak známo, Brno právě projednává „Aktualizaci Územního plánu města Brna“ a občané se o ni nebývale zajímají. To proto, že magistrát tutlal obsah dokumentu tak nápadně, že se tím teď baví celá republika. Je totiž velmi nesrozumitelný, obsáhlý, podklady nedostupné a termín pro připomínky šibeniční. Jisté nadace se proto spojily s aktivisty a vznikla zmíněná webová stránka. Stručně vysvětluje, oč v tom povedeném plánu jde. Připomínky občanů se automaticky sbírají a samy se předávají magistrátu. Funguje jak hodinky.

V této chvíli se samo nasbíralo neuvěřitelných 40 tisíc připomínek a město je musí vzít na vědomí. Je to geniální vtipná a účinná občanská odpověď, která se nejspíš zapíše do historie.

Brněnský styl2014-02-11_124719

Řeknu vám milé čtenářky a čtenáři, proč byste měli tento odkaz nejméně pročíst: Ať už bydlíte v rodinném domku nebo v paneláku, v kterémkoliv městě, klidně by se vám mohlo stát, že jednoho dne vám před oknem postaví supermarket. Alespoň v tom lepším případě. V tom horším váš dům nebude. Místo něho tudy pohrne třeba dálnice. A jestli si myslíte, že mimobrněnských se to netýká, jste na omylu. Jestli se tento styl plánování uchytí, bude platit všude.

Územní plán je zákon

Měla bych vysvětlit, oč vlastně v jakémkoliv územním plánu jde. Je to dokument, který má charakter zákona: co sem architekt namaluje, to platí. Mohou to být různé mrakodrapy nebo letiště, kterých si dnes nikdo nevšimne, ale za pár let se z mapy přesunou do reálu, tj. třeba mezi rodinné domy a paneláky. A jestli si myslíte, že jde v tomto článku o nadsázku, jste zase na omylu. V brněnském plánu se doopravdy objevilo několik mrakodrapů, supermarketů a obrovský lunapark se skluzavkami. Na druhé straně některé jiné prvky, například zbytečně veliké stromy nebo parky, zase naopak zmizely.

Plnit normy

Autoři svůj rozlet na zastupitelstvu vysvětlili tak, že si vzali mustr od západních architektů. Ti prý přišli na to, že pro lidi vůbec není zdravé bydlet ve čtvrti, kde jsou domy se zahradami.  Na danou plochu totiž připadá hodně aut a málo lidí, takže je tam dost dusno. Navíc místní inženýrské sítě nemá kdo využívat, a to je plýtvání.  Náprava je snadná: mezi malé domy postavíme další, mnohem větší. Rázem stoupne hustota obyvatel a norma bude naplněna.

Připomínky v ulici

Tyto a jiné podrobnosti „Aktualizaci Územního plánu města Brna“ vypluly na povrch spíše náhodou. U nás v Brně máme rádi legraci, ale tohle už bylo zřejmě dost silné kafe. V ulicích se sbírají podpisy, a na internetu se dá jedním kliknutím udělat ještě víc. Termín pro připomínky je šibeniční, končí dnes, 11. února, a tak všichni, kdo mají alespoň trochu povědomí, připomínají.

Normálně byste neměli šanci. Ale díky výše uvedenému odkazu je to brnkačka.  Když otevřete odkaz, najdete si pár poznámek o své čtvrti a víte, na čem jste. A hlavně využijete svého práva ze zákona.

Starší ženy ve století informací

Zbývá dodat, že Večernice o.s.  vznesla námitku především kvůli nesrozumitelnosti celého toho plánu pro obyvatele. Starší ženy chtějí být informované, a to je jim znemožněno, což je právě teď – ve „století informací“ dost směšné. Večernice o.s. navrhuje, aby odborníci převedli fakta do srozumitelné podoby, a v takové je večernice50.cz  klidně zveřejní.

 

Pavla Hobstová 

Připomeňte územní plán!
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..