Bledule rozkvetlé viděti

Bledule rozkvetlé viděti, celý rok štěstí míti.

Tisíce květů bledule jarní v těchto dnech odkvete na slavných místech kolem potoků na lužních loukách. Na Moravě je takových míst  několik a mají společné vlastnosti: listnatý les – bukovina, habrovina, dubčí u potoka a v mokřadní půdě. Travnatá louka už není tak ideální, ale také se tu pár stovek kytek najde.

Bledule jarní velikonoční 

bledule 017

 

 

 

 

 

Tak milé dámy, kdo neví, kam se letos o Velikonocích vydá, tady je typ. Naplno bych to asi říkat neměla, ale kdo si napíše na vecernice50@centrum.cz, poradíme mu dvě místa na jižní Moravě. Užijete si, vyfotíte kytky a cestou si dáte k svačince malované vajíčko, co zbylo z mrskutu.

Bledule jarní má hodně fanoušků, ale to nikomu chleba nebere. Studený pohled na ledové květy s poletujícím ledňáčkem osvěží. Každý si může dokonce  vzít kus s sebou. Tedy ve foťáku, mobilu, kameře.

Garantuji vám, že je to ojedinělá atrakce, která už další týden bude na ústupu. Je teplo. O Velikonoční neděli se sloupec rtuti vyhoupl nad patnáctku, a to je pro bledule poslední třpyt v trávě. Pak odkvetou, takže o týden později musíte hledat jinou kytku.

Nevadí, v těchto údolích najdete ještě česnek medvědí, devětsil, jaterník a pomalu se přidávají  sasanky a další signatury předjaří.

Cibulky od sousedů

bledule 031

Pište, lokalitu prozradíme, je to povoleno. Samozřejmě se ani nebudeme ptát, jestli místo rýče či polní lopatky máte v baťůžku foťák. Ono totiž přesazování i kdyby bylo dovoleno, nestálo by to za to, protože takový trs bledulí byste museli vzít s velikým flákem hlíny, který by se na zádech pronesl. Také by se dalo přesazovat s traktorem, ale to víte, jaro, bažiny, vysoká spodní voda, prostě museli byste mít zajištěný vyprošťovák. Raději si řekněte o cibulku sousedce. Sází se po odkvětu, ale nejlépe na podzim.

 

Pavla Hobstová

Další bledule www.permazahrada.cz/bledule-2016/

Bledule rozkvetlé viděti
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..