Blahoslavená Marie Restituta: nový kostel na Lesné

Blahoslavená Marie Restituta

Jak šly Večernice do kostela

Blahoslavená Marie Restituta, patronka nového kostela v Brně na Lesné,  zatím pod svou velkolepou střechou mnoho návštěvníků nepřivítala, i když chrám je téměř rok dokončen. Podivná doba kovidová ani duchovním návštěvám moc nepřeje. My, staré dámy z Večernice, jsme si jej mohly prohlédnout začátkem letošního jara. Uvítal nás sám farář Pavel Hověz, jehož houževnatosti tato stavba vděčí za svou existenci.

 

Marie restituta

 

Blahoslavená Marie Restituta: františkánka křesťanské lásky

Blahoslavená Marie Restituta, rozená  Helena Kafková, rodačka z Brna Husovic (1894), patří mezi nejmladší svaté vůbec.

Ve Vídni se tato žena silné vůle a charakteru stala  řeholnicí  Sester františkánek křesťanské lásky. Působila jako nemocniční sestra převážně na chirurgii, brzy se stala zdatnou vrchní sestrou, která uměla vzít za práci. Pomáhala při operacích, vystupovala proti válce a nacismu, odmítla plnit rozkazy nacistů a nakonec byla   popravena ve Vídni roku 1943. Za svatou vyla prohlášena roku 1998.   Socha Blahoslavené Marie Restituty bude letos odhalena v husovickém parku v Brně.

 

Blahoslavená Marie Restituta

Tíha materiálu a  věčnosti

Vzhled i historie kostela koresponduje s charakterem pevné a neohrožené jeptišky.  Chrám je dílem kanceláře Atelier Štěpán a  je postaven na půdorysu kruhu.

Materiál beton, železo, sklo. Členění svatého interiéru: Prvky světla a stínu, strohé nekonečné linie jsou hlavním znakem moderní stavby. Ta ale nemá futuristický styl, architekt používá klasické prvky, například kopule, zvonkohra.

Kruhový interiér s moderní liturgií s Ježíšem a apoštoly kolem stolu. Po stranách křížová cesta. Tíha příběhu Poslední večeře v kontextu s tíhou materiálu,  nekonečnost linií se snoubí s věčností. Světlo ze stopního kruhového okna, odstíny šedé v kontrastu s barvami skla.

Kostel navazuje na kompozici sídliště Lesná, které je hodnoceno jako jedno z nejlepších a nejhezčích v Česku.

Technickou zajímavostí je důraz na úspornost energie: kostel má tepelné čerpadlo země-vzduch, časem se na střeše objeví také sluneční kolektory.

 

 

Kostel s příběhem

Moderní kostel koresponduje s povahou života své patronky: je dominantní,  jednoduchý a čitelný, jeho mohutnost navazuje na okolní  domy a stává se duchovní třešničkou za humanizací tohoto sídliště. Masivní materiály mohou krom jiného symbolizovat i tíhu doby.

V souhře je i příběh vzniku kostela,  farář Pavel Hověz  jej doslova vydupal ze země.  Ujal se vedení sbírky věřících, kteří si přáli mít na svém sídlišti kostel. Během 20 let vybrali 120 milionů korun, ale sbírka trvá dodnes. Zapojilo se kolem 25 tisíc dárců.  Samotná stavba kostela trvala 3 roky.  Dokončená byla s jarem roku 2020. Včasnému otevření zabránila epidemie koronaviru, první bohoslužba byla přesunuta na 12. září.

V současné době zde probíhají mše pro omezený počet věřících, a to od léta. Na vysvěcení tento chrám teprve čeká.

Blahoslavená Marie Restituta: portrét jeptišky

 

Fotky ke stažení:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spolek Večernice děkuje:  Římskokatolická farnost Brno-Lesná
DUCHOVNÍ CENTRUM
P. Martina Středy a bl. Marie Restituty  a panu faráři za vlídné přijetí a láskyplnou péči během návštěvy.

Pavla Hobstová

Foto Dana Linkeschová

 

Více o architektuře kostela najdete zde:

https://www.archiweb.cz/b/kostel-blahoslavene-marie-restituty-rimskokatolicka-farnost-brno-lesna

 

 

Blahoslavená Marie Restituta: nový kostel na Lesné

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..