Baba Jaga, Bohyně a ideál krásy

baba jagaTyto dny jsou po celém světě zasvěcené smrti, ale Slované uctívají své uznávané božstvo: Je to Baba Yaga. V příbězích vystupuje jako vychytralá lstivá stařena, která umí čarovat, zahání démony, a když je potřeba, dokáže i  pomoci. Temná Bohyně ,černá Shaman, Černá Matka Boží. Teprve křesťanství z ní udělalo zlou čarodějnici, která měla lidem nahnat strach..   

Baba Jaga  ovládá astrální cestování a cestování ve snu, ale podle církevníků jde hlavně o cesty na koštěti. Bydlí v lesní chatě blízko Matce Zemi, s kterou má přímý kontakt.  Tisícileté tradice oslavy svátku Baby Jagy se změnily až díky působení křesťanských tradic.

Chaloupko otoč se

jagaSlovanské legendy vypráví o tom, jak se Baba Yaga dokáže pohybovat v lese ve stoje, aniž by kráčela. Baba Yaga bývá k člověku otočena zády, aby ho uchránila před svou vlastní magickou silou. Dokáže také otvírat brány do podsvětí, používá slavné  zaklínadlo, kterým ovládá svou chatu na ptačí noze: Otoč se zády k lesu a dveřmi ke mně“. Chalupa se otáčí, vydává hrůzostrašné divoké skřeky, muří noha šlape, dveře vržou a okna vypadají jako oči.

Baba Jaga trojjediná Bohyně
V některých příbězích má Baba Yaga dokonce ještě dvě sestry, to má symbolizovat trojjedinou bohyni. Pravděpodobně jde o generační zosobnění  jedné a téže  ženy: panna, matka a babička.

Ruské pohádky v popisu této trojité bytosti zabíhají do líbivých podrobností, mluví o tom, že mladá panna Baba Yaga je dívka jménem Krásná Vasilissa. Ve fázi středního věku vystupuje osoba matky, která ovládá šamanské prvky, a ve stáří přichází její konečná podoba, Babička Shaman .

Dává dary a rady

I když je jako šamana děsivá, působí v žádoucích případech jako pomocník a moudrá milující žena. Ovládá všechny přírodní síly, divoké a nezkrotné, ale umí také být laskavá. Její svoboda tkví v tom, že nenáleží žádnému muži, vychází z matky země, a jako čarodějnice si může klidně dovolit být ošklivá.

Taková je pravá podoba vyvážené ženy, léčitelky, která je láskyplná ke své komunitě, silná mystická šamana. Rozdává rady a dary. V příbězích vystupuje jako babizna a ošklivost je projevem moudrosti, dosaženého poznání a pravdy. Netouží po tom, aby se líbila mužům, a to je projevem svobody.

Má přístup k prameni živé a mrtvé vody, vyzná se v lese, poslouchají ji lesní duchové, vládci noci, smrti a znovuzrození.

Svědectví z hrobu

babaBaba Jaga jako prehistorická osoba z dob matriarchátu je popsána  archeology, kteří vycházejí z vykopávek slovanských hrobů: podle nich v té době vládl kult silné duchovní vůdkyně, výkonné Šamany a silné mystické ženy. Pohřební rituály tomu nasvědčují, tehdejší lid se Šamany  bál dokonce i po její smrti, svědčí o tom například odhalené postupy utěsnění hrobu. Například jeden z prvních odkrytých hrobů na území Středního východu – Natufian Tribe skrýval deset velkých kamenů, umístěných na různých částech těla mrtvé. Pochází z období paleolitu, vypovídá o tom, že pozůstalí s obavou očekávali návraty ženy šamany z hrobu.
Spolu s tělem se našly v hrobě obětní a kouzelnické prvky, jako želví krunýř , částí těla z leoparda, orel, dvě kuny, kravský ocas, orlí křídla a další atributy, které hrály důležitou roli na duchovním poli lidských kultur po celém světě.

Baba Jaga, stará žena slovanských obyvatel východní Evropy, symbolizuje sílu, moudrost, smrt a znovuzrození, sklizeň, slibuje přezimování a nový růst na jaře.

Baba Jaga a ideál krásy

babjagDnešek na Babu Jagu zapomněl, uměle se vytratila se ze slovanských lidových legend, protože mužští představitelé současného náboženství, ti co nenávidí ženy, jí začali říkat čarodějnice a po staletí pronásledují starší ženy a babičky kvůli jejich svobodě a moudrosti.

Dnešek se učí starou ženu snášet pod jinými, více romantickými jmény, například Black Shaman a snaží se jí stále vnucovat platný ideál krásy. Ve skutečnosti je to pořád ta: naše stará známá Baba Jaga, která umí věštit, uzdravovat, scelovat  rány a uzdravovat duši.

 

Baba Jaga (Szamana, Jędzibaba or Drasznica, шаман баба яга),

z Facebook: Slavic Folklore & World Dreaming

Překlad Pavla Hobstová

Baba Jaga, Bohyně a ideál krásy
Tagged on:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..