Adventní kalendář Večernice: myslete na sebe, soustřeďte se

Adventní kalendář Večernice si utvořte sami: 

Myslete na sebe, soustřeďte se

V minulém cvičení si účastnice povzdechly, jak hektické a spotřební jsou ty přípravy na Štědrý den. Protože cvičíme jógu abychom se zlepšovaly sebe, svůj životní styl a posilovaly nové postoje, připravila jsem pro vás něco nového: Za pár dní začne advent a my pomalu a plynule vyrazíme do protiproudu.  Každý rok končí série lekcí  již kolem Mikuláše, protože chodí už jen velmi málo žen a oddávají se chystání.   Letos ne.

Utvoříme si společný virtuální Adventní kalendář Večernice.

 Zapomeňte na nákup čokoládového kalendáře, který není k ničemu jinému, než k zvýšení váhy, která pak komplikuje život. Nekupujte jej ani dětem, neděláte tím pro ně nic dobrého. Je nemravné se připravovat na Vánoce tím, že cpeme sebe a naše blízké čokoládou.

 

Postup práce:

 

Půjdeme na to jemně a postupně, aby nás nic nebolelo.  Jdeme na to milé babičky, úřednice, slečny babičky, i muži.

 1. Vytěsněte všechny reklamy.

 2. Nekupujte nic.

 3. Zapomeňte na šílenství úklidu a pečení cukroví. Už to je první krok k tomu, abychom si vzpomněli na původní význam adventu: zaměření svých myšlenek do sebe, přemýšlení o sobě, o minulém roce. Zahalení se do klidu a lehké askeze.

A teď k té čokoládě:

Čokoládový kalendář nám cpou ve všech supermarketech, hned na začátku i na konci fronty. V čokoládových kalendářích máme  24 čokoládových bonbonů, a každý den musíte  jeden sníst. Viděla jsem takový sladký čokoadvent za 900 Kč. Fakt za devět stovek, dívala jsem se dvakrát a nemohla tomu uvěřit. Co všechno do těch dětí a do sebe ještě nacpeme, abychom se připravili na Vánoce!  Vsadím se, že nezůstane jen u jednoho cukrlete.

Letos to můžete udělat jinak: Zapomeňte na čokoládu. Vytvořte jógový Adventní kalendář Večernice. Vtiskněte mu svůj styl. 

 

Jak na to:  

Když splníme výše popsané body, zbývá nám dost času na sebe. Využijeme jej a zacvičíme si jednu jógovou pozici. Zítra přidáme další. Pozítří také. Postupně se dopracujeme k Štědrému dnu, kdy těchto pozic zacvičíme 24. Můžeme s celou rodinou a s láskou.

Advent letos začíná v neděli 2.12., tedy nikoliv tento týden, jak nám obchodníci tvrdí, takže máte dost času se na kalendář připravit.

Každý den si ve volné chvilce zacvičte jednu jógovou pozici. Je to opravdu maličkost.  Pokud máte pocit, že jste své děti a vnoučata ošidili, ať cvičí s vámi.  Na přilepšenou jim můžete vybírat pozice, které připomínají zvířátko.   Vsadím se, že na tento kalendář budou vzpomínat ještě několik let, zatímco čokoláda v paměti neuvízne, budou vyžadovat další.

 Znamená to vzpomenout si na 24 zvířat, které dokážeme pozicí těla napodobit. Dáme to dohromady? Nebojte se, pomohu vám. Brzy přidám další.

Začneme jedním z nejednodušších:

Pozice čápa

 

 

 1. Postavte se rovně, uvolněte se, váhu přeneste na pravou nohu, levou zvedneme. Můžeme šlapku položit ke koleni, na stehno, nebo do třísel. Zaměřte se na blízký a pevný bod, netěkejte očima, nedívejte se do dálky. Tím si zajistíte stabilitu.
 2. Zvedněte ruce pomalu nad hlavu a sepněte dlaně.
 3. Nyní máte základní pozici čápa.
 4. Pozici slepice mohou pro začátek zvolit méně stabilní cvičenci, než si na vlastní rovnováhu zvyknou. Pozici jsme zavedly v hodinách babiček: Stojíme na pravé noze, levou jen mírně zvedneme a v případě paniky se můžeme lehce palcem dotýkat země.
 5. Téměř každá pozice nabízí mnoho variací, klidně si je započítejte.
 6. Koncentrujte se do středu hrudníku, do místa, kterému říkáme já. Na sebe.
 7. Nesledujte děje v okolí, zapomeňte na své blízké i vzdálené osoby. Jen by vás rozhodily. Snažte se v soustředění na sebe sama zůstat během celého adventu. Získaná rovnováha se vám brzy bude hodit.
 8. Nebojte se, že si na jogínské ásány nevzpomenete, pomohu vám. Do Štědrého dne vám jich určitě přidám dost.

 

 

Milé ženy, i muži, všichni milí cvičící, přeji vám klidný a požehnaný advent.

 

Pavla H.

 

 

 

 

Adventní kalendář Večernice: myslete na sebe, soustřeďte se
Tagged on:     

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..